Hlavní obsah
Domažlický odbor Klubu českých turistů se o Kurzovu věž příkladně stará od roku 1999. Foto: Město Domažlice

Obezita je hrozbou století

Obezita se stává největší hrozbou 21. století. Postihuje nejen rozvinuté státy, ale i rozvojové, týká se jak dospělých, tak dětí. O obezitě se mluvilo ve středu na mezinárodním obezitologickém kongresu v pražském Kongresovém centru. Dva a půl tisíce odborníků na obezitu ze 79 zemí celého světa tu bude až do soboty jednat o možnostech, jak této hrozbě čelit.

Domažlický odbor Klubu českých turistů se o Kurzovu věž příkladně stará od roku 1999. Foto: Město Domažlice
Obezita je hrozbou století

V České republice nemá nadváhu nebo obezitu v dospělém věku jeden ze čtyř mužů a pouze jedna ze tří žen. Patříme tak k evropským zemím s největším stupněm obezity a nadváhy.

V Evropě je obézních zhruba 10 až 40% lidí a nadváhu má polovina obyvatel dospělého věku. Nejméně tlustých žije ve Francii, Itálii, Nizozemí, Skandinávských státech, v Dánsku a Belgii, naopak nejvíce ve střední a východní Evropě.

Chybí pohyb

Účastníci konference ve svých přednáškách zdůraznili, že se lidé málo pohybují, ale přitom mají energeticky bohatou stravu.

Obezita navíc zvyšuje pracovní neschopnost, přispívá k invaliditě a zkracuje délku života. Z hlediska úmrtnosti je nejrizikovější uložení tuku na břiše, tzn. v případě, že obvod pasu u muže je vyšší než 94 cm a 80 cm u ženy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků