Hlavní obsah
Spousta lidí nepovažuje migrénu za nemoc, ale za výmluvu, jak se vyhnout intimnímu styku. Foto: Ondřej Krynek, Novinky

Na migrénu se používá nový lék

Migrénami u nás trpí neuvěřitelných osm set padesát tisíc až jeden milión lidí. Správně léčených je přitom pouze pět až deset procent. Tím spíš by pacienty, které trápí středně silné a silné migrény, mohl zajímat lék topiramát, nově užívaný k léčbě migrény.

Spousta lidí nepovažuje migrénu za nemoc, ale za výmluvu, jak se vyhnout intimnímu styku. Foto: Ondřej Krynek, Novinky
Na migrénu se používá nový lék

"Postižení ho berou preventivně a každý den," říká neuroložka MUDr. Markéta Grünermelová z ambulance pro bolesti hlavy Neurologické kliniky v Thomayerově nemocnici v Praze. "V klinických studiích jim zmenšil počet migrén více než o polovinu. A u těch záchvatů, které přesto propukly, snížil nejméně o polovinu intenzitu jejich potíží, podobně jako jejich závažnost i délku." Je určený lidem, kteří mají

  • migrénu 3x měsíčně a častěji
  • záchvaty choroby delší než 48 hodin
  • akutní léky jim pomáhají málo, nebo nedostatečně anebo je začali kvůli svým potížím užívat v nepřijatelných dávkách.

Není to prý nemoc, je to pouze výmluva

Proč je procento správně léčených pacientů s migrénou tak nepochopitelně nízké? Těch důvodů je několik.

  • Spousta lidí nepovažuje migrénu za nemoc, považuje ji za výmluvu, jak se vyhnout intimnímu styku. Nebo také za potíže, které si postižený nasugeruje. Nejčastěji jde podle nich o hysterickou paničku nebo o hypochondra.
  • Na to, že migréna není nemoc, ale jenom obtíž, kterou je potřeba zvládnout, bohužel přistoupí i řada lékařů, ale hlavně spousta postižených. Ti tají své obtíže, které je deprimují a nejednou i paralyzují. Obvykle to dělají proto, aby nepřišli o práci. Někdy své trable před ostatními bagatelizují. Ale hlavně se léčí sami pomocí analgetik, což je diskutabilní, často neefektivní a v řadě případů to skončí neúnosnou závislostí na nich.
  • Není úplně jednoduché odlišit migrénu od jiných bolestí hlavy, které jsou s bolestmi páteře asi vůbec nejčastějšími chronickými obtížemi. Navíc se migréna projevuje u každého člověka trochu jinak a spouštějí ji jiné faktory. Tohle všechno zjistit a správně léčit vyžaduje čas, trpělivost a kázeň pacienta. Dost nemocných však bývá neukázněných a netrpělivých. Na druhou stranu mohou mít postižení pravdu v tom, že není snadné najít toho správného odborníka. V USA, kde milují statistiky, spočítali, že pacienti s migrénou vystřídají 5-8 lékařů, než se dopracují k tomu, že najdou specialistu, který jim pomůže a u kterého vydrží, protože je chápe a vyhovuje jim.

Specialisté z celého Česka

Skupina odborníků podporovaných výrobcem léku na akutní stavy při migréně GlaxoSmithKline zkusila tyto a další problémy řešit racionálně. Na internetových stránkách www.bolestihlavy.cz vysvětlují postiženým to nejdůležitější o této chorobě a její léčbě. Ale hlavně nabízejí postiženým možnost objednat se prostřednictvím této adresy u specialistů po celé republice.

Internetový systém dokonce dokáže potvrdit na mobil vaši objednávku u konkrétního lékaře na určitý den a hodinu. Navíc vám ji připomene den předem. Jeho výhodou není jen to, že své zdravotní potíže můžete řešit rychle a z domova. Ale především to, že zkrátí vaši cestu ke specialistům, kteří mají s léčbou této nemoci dost zkušeností.

Vztek i zoufalství

Na středně silné a hodně těžké migréně nebývá šílené jen to, že ji bagatelizují lidé, kteří ji nikdy nezažili, protože pak by zpívali zatraceně jinou písničku. Šílené na ní je i to, jak drsně dokáže zdeptat lidi, které trápí vydatně a pravidelně.

Ti nikdy nevědí, ve které situaci je v práci zaskočí jejich handicap. Nebo kterou z rodinných událostí zase pokazí tím, že si budou muset lehnout v tmavé a pokud možno tiché místnosti a být řadu hodin (někdy i dní) naprosto nepoužitelní. Kolikrát si musí prožít pocity zoufalství, provinění a bezmocného vzteku? Kolikrát je hluboce zraní reakce okolí i jejich blízkých? Po marných pokusech s nejrůznějšími léky a metodami podlehnou klamu: Není mi pomoci!

O chorobě

"Pro migrénu jsou typické bolesti jedné poloviny hlavy," říká MUDr. Markéta Grünermelová. "Ale není výjimkou ani bolest celé hlavy. Často jí předchází pocit napětí, únavy, podrážděnosti a chuti na sladké. Krátce před záchvatem se nejednou objevuje jiskření před očima, záblesky a další poruchy vidění. Vzácně pak jednostranné poruchy pohybu, poruchy řeči, závratě nebo brnění. Záchvat migrény doprovázejí nevolnost, případně i zvracení, přecitlivělost na světlo a hluk. Záchvat trvá 4 až 72 hodin."

Existují léky na zvládnutí akutního záchvatu (vedle analgetik především triptany), které se užívají, jakmile se obtíže objeví. Stejně jako existují preventivní léky (betablokátory, antiepileptika - valprolat, gabapentin, nyní nově i topiramát aj.), které se užívají denně. Mají eliminovat nebo aspoň zmenšit intenzitu i počet migrén. Některým pacientům pomáhají také preparáty s ginkgobilobou a hořčíkem. Součástí celkové léčby bývá zároveň úprava životosprávy, různé způsoby relaxace, rehabilitace, jóga, autogenní trénink, akupunktura atd.

Těm, kteří chtějí chorobě čelit efektivně, může pomoci také členství v Klubu Makovice. Sdružuje migreniky. Snaží se je vzdělávat, organizuje střetnutí s odborníky a podporuje vzájemná setkání, na kterých si postižení mohou sdělit své pocity i zkušenosti. Členství v něm je bezplatné, sekretariát sídlí na adrese: Na Maninách 14, 170 00 Praha 7.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků