Hlavní obsah
Lupénka se může objevit kdykoli bez ohledu na věk nebo pohlaví. Foto: Profimedia.cz

Lupénka není nakažlivá, přesto lidi stále silně odpuzuje

Lupénka. Kožní onemocnění, které sice není nakažlivé, nicméně odpuzuje. Loupající se kůže a červené skvrny na ní dokážou pacienta omezit v běžném životě, ba dokonce ho i vyřadit ze společenských aktivit.

Lupénka se může objevit kdykoli bez ohledu na věk nebo pohlaví. Foto: Profimedia.cz
Lupénka není nakažlivá, přesto lidi stále silně odpuzuje

Kožní projevy lupénky (psoriázy) jsou různé – od plošných výsevů až po trvalá ložiska, a to na hlavě, nehtech i kloubech. Její zákeřnost spočívá v tom, že se může objevit kdykoli, záleží pouze na aktivaci jejího spouštěče.

Zrudnutí a praskání pokožky, poruchy v činnosti mazových žláz, úporné svědění a odlupující se šupiny kůže už po propuknutí psoriázy nelze vyléčit, pouze zmírnit. Hojně užívaná léčba kortikoidy má zase háček v podobě nežádoucích účinků. Naděje ale přesto existuje.

„Lupénka neboli psoriáza patří k nejstarším popsaným chronickým kožním onemocněním. Její výskyt i průběh ovlivňuje mnoho faktorů od infekcí, zánětů a oslabení imunity přes hormonální poruchy, úrazy a psychický stres až po nezdravou životosprávu,“ soudí dermatoložka MUDr. Anna Jiráková z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Dodává, že není infekční ani nakažlivá, může se objevit kdykoli bez ohledu na věk nebo pohlaví a stává se celoživotní průvodkyní svého nositele, nelze ji totiž zcela vyléčit. Její projevy je ale možné výrazně potlačit, a to hned několika způsoby.

Zmírnění projevů nemoci

První volbou pro zmírnění projevů lupénky mnohdy bývá místní léčba kortikoidy v podobě krémů, mastí a gelů. Ta s sebou ale přináší dva nežádoucí vedlejší účinky.

První z nich, kterým je ovlivnění růstu u dětí po vstřebání kortikoidů do krevního oběhu, je poměrně vzácný. Může k němu dojít při dlouhodobém používání přípravků s kortikoidy na velkých plochách kůže.

Druhým a relativně častým je zase nevratné ztenčení kůže na zasažených místech. V závažných případech dnešní medicína využívá biologickou léčbu, ta je však obtížně dostupná a finančně nákladná. Ani ta však lupénku nedokáže zcela odstranit.

Pomůže i přírodní léčba

V současné době lze proto vypozorovat příklon k mírnějším, avšak neméně účinným metodám, jako je používání přípravků na přírodní bázi.

„Léčbu lupénky volíme podle typu psoriázy, věku pacienta, lokalizace a rozsahu postižení a předchozí léčby. Z takzvaných přírodních metod máme velmi dobré zkušenosti s přípravky, které obsahují především ovocné kyseliny a esenciální oleje. Na základě klinických studií, které byly provedeny v několika fakultních nemocnicích v České republice, přesahuje úspěšnost těchto přípravků v léčbě lupénky 80 procent jak u dospělých, tak i dětských pacientů,“ říká dermatoložka MUDr. Anna Jiráková.

Život naruby

Kdo onemocní psoriázou, tomu nemoc mění život doslova od maličkostí. Ať už je to výběr oblečení, které zakryje ložiska lupénky, dlouhé hodiny strávené v koupelně anebo zcela nový životní rytmus a řešení problémů, o kterých se ostatním ani nezdá.

Samostatnou kapitolou je také intimní život, často spojený se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami.

Snadno se tak může stát, že psoriatik začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem. „Nejkritičtější období vzniku lupénky je dospívání, v němž hrají hlavní roli hormonální vlivy a zároveň do života jedince vstupují nové stresové faktory. Psychika je v těchto obdobích velmi křehká,“ zdůrazňuje doktorka Jiráková.

Podle ní stresy, netrpělivost, deprese a špatná nálada navíc mohou celkový stav nemoci ještě více zhoršovat.

„U dětí a mladistvých bývá nejčastějším spouštěčem akutní streptokokové onemocnění, jako např. angína, kdy se na kůži trupu a končetin objeví stovky červených skvrnek a pupínků, které mají na povrchu šupinky,“ vysvětluje profesorka MUDr. Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce v Praze.

Zdravá životospráva jako forma prevence

I v případě kožních onemocnění platí, že prevence je na prvním místě. A to především v oblasti životosprávy, tedy pestrého jídelníčku, dostatku čisté vody a také pohybu, který tělu přináší potřebné prokrvení a psychický odpočinek. Pokud však nemoc přesto propukne, je kromě volby vhodné léčby také nutné vyvarovat se rizikových faktorů.

Mezi ně patří pálivé pokrmy zahřívající organismus, cukr, sůl, ale i alkohol, káva či histamin. Ten se vyskytuje například v rajčatech, lilku nebo špenátu a hraje velkou roli při svědění, které je při léčbě projevů lupénky kontraproduktivní.

„Léčba je běh na dlouhou trať, a dokonce i přes všechny pokroky v dnešní medicíně se tato nemoc objevuje stále častěji. Jedním z možných řešení, jak proti ní bojovat, může být například celostní přístup kombinující správnou životosprávu s péčí o psychické zdraví,“ nabádá profesorka Hercogová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků