Hlavní obsah

Léky proti AIDS údajně ovlivňují imunitní systém

Kombinace léků proti AIDS v rámci terapie může u některých pacientů při dlouhodobém užívání obnovit jejich imunitní systém. Vyplývá to z práce britských a dánských odborníků, která vychází z evropské studie EuroSIDA. Vědci zjistili pozitivní účinky u lidí, kteří na tento léčebný postup kombinující aspoň tři léky proti AIDS.

Léky proti AIDS údajně ovlivňují imunitní systém

AIDS je sice zatím nevyléčitelný, ale lékaři se zaměřují především na posilování imunitního systému a omezování množství viru HIV v těle prostřednictvím antiretrovirové terapie. Bádání se zaměřilo na 1835 lidí nakažených HIV. Vědci z výzkumných pracovišť dělali tento pětiletý výzkum na Royal Free and University College a na Kodaňské univerzitě.

Podle jedné z autorek následně vypracované studie Amandy Mocroftové se vědci dosud domnívali, že počet lymfocytů se při antiretrovirové léčbě zastaví na určitém množství. Pokud však pacienti na tuto léčbu optimálně reagují a úroveň viru se dostane na nízkou úroveň, počet lymfocytů CD4 T se postupně vrátí na úroveň zdravých lidí.

Autoři vědecké práce připouštějí, že ne u všech pacientů tyto léky zabírají, a hlavně mnozí z nich, například v nejhůře postižených oblastech Afriky, k nim nemají přístup. Antiretrovirová terapie je poměrně nákladná a léky také způsobují vedlejší účinky.

Nejrizikovější skupinou jsou homosexuální muži

Odhaduje se, že virem HIV je ve světě nakaženo asi 40 milionů lidí, především v Africe. AIDS usmrtil již asi 25 milionů lidí.

Podle české Národní referenční laboratoře pro AIDS bylo loni v Česku vyšetřeno 819 812 vzorků na přítomnost viru HIV, z toho jich bylo 93 pozitivních. Od roku 1985 onemocnělo 209 lidí a 123 na AIDS zemřelo. Nejčastějším způsobem přenosu viru HIV je sexuální styk a nejrizikovější skupinou jsou homosexuální muži.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků