Hlavní obsah

Kouření a alkohol vážně poškozují sperma

Argentinští vědci prokázali, že kouření a alkohol nepříznivě ovlivňují kvalitu mužského semene. Čím dříve muži se svými zlozvyky začnou, tím horší je pak jejich plodnost. Ale i ti, kteří začnou s nikotinem a lihem později, se produkci zdravých spermií těšit nemohou.

Kouření a alkohol vážně poškozují sperma

Argentinští odborníci varují muže, že pokud se oddávají oběma hříchům, kouření cigaret a pití alkoholu, pak prakticky sterilizují sami sebe. Tito jedinci potom produkují mnohem méně spermatu, které obsahuje mnohem méně spermií, mezi nimiž je navíc velmi málo těch dobře pohyblivých a zdravých. Vliv cigaret a alkoholu tak násobí poškození semene.

Podle doktorky Marty Fiol de Cuneové se s neplodností potýká v dnešní době stále více mladých mužů. Pokud si tito jedinci navíc dopřávají cigarety a alkohol, jejich schopnost oplodnit ženu je téměř nulová.

"Ve spojení s dalšími škodlivými vlivy mohou cigarety a alkohol úplně zlikvidovat mužskou plodnost. Cigarety a alkohol, konzumované zvlášť, mají mnohem menší vliv, než když jsou užívány společně. Jejich zhoubný vliv se totiž vzájemně podporuje a násobí. Zvláště muži, kteří ještě touží zplodit děti a hlavně zdravé děti, by měli výsledky této studie zaznamenat," konstatovala doktorka Cuneová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků