Hlavní obsah
Každý třetí Čech má nadváhu Foto: Profimedia.cz

Každý třetí dospělý Čech má nadváhu

V České republice má každý třetí dospělý nadváhu a každý pátý už je obézní. Právu to řekl profesor Štěpán Svačina, přednosta 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Každý třetí Čech má nadváhu Foto: Profimedia.cz
Každý třetí dospělý Čech má nadváhu

„Varující je, že s obezitou a nadváhou se potýká už 13 procent dětí ve věku od 6 do 10 let. Ve věku 11 až 15 let je to 14 procent chlapců a deset procent děvčat. Zdravá strava je pro ně cizím pojmem,“ sdělil profesor Svačina.

Podle něho obezita s sebou nese obrovská zdravotní rizika. „Obézní mají ve srovnání s lidmi s normální hmotností pětkrát vyšší riziko vzniku vysokého krevního tlaku, o polovinu vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, 1,8krát vyšší riziko vzniku rakoviny dělohy, sedmkrát vyšší riziko cukrovky. Lidé s výrazně vysokou obezitou se většinou ani nedožijí 60 let,“ soudí profesor.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se ve vzdělávací kampani Žij zdravě, která je určena všem, snaží prosazovat zdravý životní styl. „Rádi bychom, aby kampaň přispěla ke snížení nadváhy a obezity v populaci a snížila tak navazující zdravotní komplikace,“ řekl Právu ředitel VZP Pavel Horák.

Proto je kampaň zaměřena i na stravovací návyky dětí a dospívajících, ale také na praktické lékaře, kteří se budou vzdělávat v kurzech praktické obezitologie, aby mohli účinněji radit pacientům. V závěru roku se bude opakovat celostátní výzkum věnovaný obezitě v české populaci. Ten poslední byl v roce 2008 a mj. ukázal, že od roku 2005, tedy za tři roky, stoupl počet Čechů s obezitou o pět procent, tedy zhruba o 425 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků