Hlavní obsah
Bolestivá menstruace dokáže potrápit. Foto: Profimedia.cz

Jak změny v našich životech ovlivňují menstruační cyklus

Zpozdila se vám menstruace, přišla dřív, nebo dokonce vůbec? Nemějte zbytečné obavy. Na vině může být současná situace. Koronavirová pandemie a opatření s ní spojená mohou za to, že se naše životy změnily ze dne na den a není proto divu, že se vedlejší účinky těchto změn mohou podepsat i na našem organismu.

Bolestivá menstruace dokáže potrápit. Foto: Profimedia.cz
Jak změny v našich životech ovlivňují menstruační cyklus

Koronavirová pandemie utlumila spoustu aktivit, na které jsme zvyklí. Vedlejším účinkem těchto omezení pak mohou být fyzické změny, a to například nepravidelná či chybějící menstruace.

Podle lékařky Beth Donaldsonové je hlavním viníkem tohoto problému stres, který v nás onemocnění Covid-19 vyvolává.

„Stresové hormony mohou ovlivňovat hormonální cyklus. To znamená, že menstruace může přijít brzy, pozdě, nebo vůbec,“ říká Donaldsonová pro Huffington Post.

Ženské tělo je totiž jedinečné v tom, že se dokáže přizpůsobovat konkrétní situaci tak, aby se chránilo. Pokud je tedy vystaveno stresu, upřednostní bezpečnost před ovulací, uvádí lékařka Kate Dennistonová.

„Na základě vnímání úrovně stresu a mozkové signalizace se naše těla mohou rozhodnout, že není vhodný čas ovulovat nebo menstruovat,“ upřesňuje Dennistonová.

Menstruační cyklus navíc závisí i na běžných proměnných, jako je náš životní styl. „Cyklus ovlivňuje naše strava, spánek, fyzická aktivita a další faktory. Během koronavirové pandemie se tyto okolnosti mohou ale dramaticky změnit. Vybočení z naší běžné rutiny pak může vést k vynechání menstruace, nebo naopak silnějšímu krvácení,“ říká praktická lékařka Natasha Bhuyanová.

Samozřejmě ale změna životního stylu či přemíra stresu nejsou jedinými možnými činiteli vynechané menstruace. Možné je i těhotenství či vážnější zdravotní problém. Pokud si nejste jista, je vždy lepší vyhledat odbornou pomoc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků