Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Jak snadněji usnout, když vás trápí kašel a rýma

Při kašli a rýmě člověk trpí nejen přes den, ale i v noci, kdy kvůli chrchlání a ucpanému nosu nemůže spát. Pak je akorát podrážděný a unavený, což ztěžuje průběh nemoci. Jak se v noci zbavit kašle a zahleněného nosu, aby se vám lépe usínalo a spalo?

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Jak snadněji usnout, když vás trápí kašel a rýma

V první řadě se zaměřte na teplotu a vlhkost vzduchu v ložnici. Ideální teplota pro spánek je kolem 21-22 stupňů. Vyšší teplota v místnosti může daný stav ještě zhoršit. Dobré je i pravidelně větrat.

Zejména v zimě, kdy se topí, bývá v bytech velmi suchý vzduch (často pod 40 % vlhkosti), který může zhoršit dýchání i bez infekce. Ideální vlhkost v místnosti by měla být 45 až 60 %, přičemž při nachlazení by se měla držet u vyšší hranice.

Zvlhčovač vzduchu tak může pomoci nejen s lepším usínáním, ale také jako léčebný prostředek na uvolnění rýmy.

Podepřete si hlavu větším polštářem. Spánek s hlavou ve zvýšené poloze zmírní pocit ucpaného nosu během spánku a může pomoci uvolnit tlak v dutinách a usnadnit dýchání.

Pokud je to možné, lehněte si na bok. V této poloze se vám bude mnohem lépe dýchat než vleže na zádech.

Aby se vám lépe usínalo, dejte si před spaním horkou sprchu, díky čemuž si zvlhčíte dýchací cesty. Nicméně mělo by se jednat o krátkou sprchu! Při dlouhé horké sprše může dojít ke zvýšení tělesné teploty, což způsobuje, že člověk nemůže usnout hlubokým spánkem a nedochází tak k regeneračním procesům v těle.

Horká voda není vhodná ani při zvýšených teplotách, jelikož organismus přetěžuje a oslabuje.

Samozřejmostí by měla být sklenka s vodou na nočním stolku. Až vás začne škrábat v krku, můžete se rovnou napít, aniž byste museli absolvovat cestu do kuchyně.

Pomoci mohou i éterické oleje. Například levandule celkově zklidňuje, eukalyptus, jalovec, máta rolní zlepšuje dýchání a zároveň na rýmu působí léčivě. Oleje přitom můžete kápnout jak do difuzéru či aromalampy nebo přímo na topení, v případě éterických olejů ve sprejích pak přímo na polštář.

Některé značky prodávají olejíčky přímo s aplikátory v podobě kuliček, jimiž lze potřít dle doporučení spánky či přímo pokožku pod nosem.

Med na zklidnění mysli i proti bakteriím

Med je přírodní antibakteriální všelék. Pro lepší spánek jej používaly i naše babičky, hrneček vlažného mléka s medem dostávaly děti od útlého dětství.

Med si ale můžete dopřát i jen tak či jej rozpustit ve sklenici teplého bylinkového čaje či vody. Zklidní vám krk a zvlhčí hlenové membrány.

Podobný účinek má i kloktání slané vody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků