Hlavní obsah
Heřmánek podle vědců brání vzniku enzymu, který vede k rozvoji diabetických komplikací. Foto: Profimedia.cz

Heřmánek je novou zbraní proti cukrovce

Podle japonských a britských vědců snižuje výluh heřmánku hladinu cukru v krvi. Brání tak vzniku enzymu, který způsobuje rozvoj diabetických komplikací. Vědci se opírají o pokusy na krysách: hladinu cukru v krvi měla výrazně nižší skupina, která dostávala heřmánek.

Heřmánek podle vědců brání vzniku enzymu, který vede k rozvoji diabetických komplikací. Foto: Profimedia.cz
Heřmánek je novou zbraní proti cukrovce

Jejich zjištění zvyšuje naděje na nové léky proti cukrovce. Čeští lékaři zatím takové informace nemají. Prospěšnost heřmánku při léčbě cukrovky však předseda České diabetologické společnosti nevyloučil. Heřmánek se zatím používá hlavně proti stresu, nachlazení a menstruačním obtížím.

Pozor na PET lahve

Tým britských a amerických vědců naopak varuje před častým používáním nápojů a potravin z plastických lahví a nádob. Jejich součástí bývá často bisfenol A, přičemž lidé s vyšší hladinou této látky v moči čelí dvojnásobně vyššímu riziku cukrovky či srdečních onemocnění než ti, kdo mají této chemikálie v těle málo.

Žádná z 1500 sledovaných osob přitom hladinu bisfenolu neměla vyšší než tu, již americké úřady označují za „bezpečnou“. Pacientů s cukrovkou II. typu, která bývá spojována s obezitou, přibývá zejména ve vyspělých zemích.

Vědci z Curyšské univerzity nyní testují lék, který blokuje v těle produkci látky zvané interleukin 1beta. Ta má podle nových zjištění na svědomí selhání tvorby inzulínu v těle. S novým lékem bude pacientům s cukrovkou II. typu stačit jedna injekce inzulínu měsíčně místo nynějších dvou denně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků