Hlavní obsah

Do Karlových Varů nově i za umělým oplodněním

Ročně až tisíc transferů – zavedení vajíčka po umělém oplodnění do dělohy - předpokládá realizovat nově otevřený Institut reprodukční medicíny a genetiky v Karlových Varech. První pracoviště pro in vitro – umělé oplodnění – v Karlovarském kraji nabídne rovněž odborné genetické vyšetření, a to jak před otěhotněním, tak v jeho průběhu.

Do Karlových Varů nově i za umělým oplodněním

Karlovarský kraj až dosud neměl jako jediný v České republice žádné pracoviště, které by tuto léčebnou techniku nabízelo. Pacientky proto musely dojíždět kvůli umělému oplodnění například do Prahy a v posledních čtyřech letech také do Plzně.

Neplodných párů přitom přibývá. Odhady odborníků říkají, že deset až patnáct procent všech párů toužících po dítěti musí vyhledat lékařkou pomoc. Například v Karlovarském kraji je ve statistice uváděno na 400 dosud neplodných párů, které touží po dítěti. Nový institut rovněž předpokládá, že jeho služeb využijí i sousední státy, zejména Německo.

Na neplodnost žen má vliv i věk

„Za možné příčiny lze považovat celkový zdravotní stav populace, která je vystavena civilizačním chorobám. Druhým faktorem je stoupající věk prvorodiček,“ uvedl pro Právo vedoucí lékař nového karlovarského institutu Petr Uher.

Česká republika přitom patří mezi průkopnické státy v oblasti reprodukční medicíny. První dítě se v tuzemsku po umělém oplodnění narodilo v roce 1984 v Brně. Karlovarský Institut reprodukční medicíny a genetiky předpokládá stejnou úspěšnost při umělém oplodnění jakou má dnes kupříkladu obdobné plzeňské pracoviště, tedy oplodnění u 54 procent párů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků