Hlavní obsah
Výkyvy nálad souvisí s hladinou cukrů v krvi. Foto: Profimedia.cz

Diabetiky trápí častěji deprese a nemoci srdce

Diabetici bývají kromě cukrovky častěji postiženi i dalšími vážnými chorobami. Kvůli vysoké hladině cukru v krvi u nich může dojít k selhávání ledvin, postupné ztrátě zraku či tzv. diabetické noze. Více je také postihují srdečně cévní onemocnění a psychické problémy. Přitom stačí dodržovat preventivní a léčebná doporučení praktického lékaře nebo diabetologa, na což bohužel mnozí pacienti zapomínají.

Výkyvy nálad souvisí s hladinou cukrů v krvi. Foto: Profimedia.cz
Diabetiky trápí častěji deprese a nemoci srdce

Diabetes, česky nazývaný cukrovka, zvyšuje hladinu cukru v krvi. Ten může poškozovat cévy ledvin. První projevy jejich selhávání lze poznat na základě jednoduchého a časově nenáročného vyšetření hladiny bílkoviny v moči, které provádí diabetolog nebo praktický lékař. „Pokud však pacient nemá tušení, že trpí cukrovkou nebo nedbá na doporučení lékaře, mohou se obtíže s ledvinami projevit až při jejich závažném selhávání,“ objasňuje profesor Štěpán Svačina.

Cukr v krvi může také za poškozování zraku. Postihuje totiž i oční cévy, které zásobují oko živinami. „Při zvýšené hladině cukru dochází ke zhoršení vidění. Pokud se diabetes podaří včas kompenzovat, zrak pacienta se obvykle opět zlepší,“ vysvětluje profesor Svačina.

U některých pacientů však dochází k dlouhodobému i trvalému poškození sítnice. To se projeví nepohyblivými skvrnami v zorném poli člověka. Pokud pacient včas nenavštíví očního lékaře a nebude dodržovat doporučení diabetologa, může o zrak v krajních případech i přijít.

Profesor Štěpán Svačina

Foto: Václav Pergl, Právo

Cukrovka má negativní dopad i na končetiny. Nejčastějším problémem bývá tzv. diabetická noha. Na pokožce se tvoří vředy a rány, které se kvůli poškození nervů a cév a nedostatečnému zásobování tkáně živinami a kyslíkem špatně hojí. Snáze se do nich může dostat infekce.

„Tyto stavy pak mohou skončit až amputací končetiny. Ta má negativní vliv na pacienta i jeho další léčbu. Po návratu do běžného života má člověk omezenou možnost věnovat se pohybovým aktivitám, které preventivně působí proti zhoršování diabetu,“ informuje Svačina.

Více diabetu, více nemocí?

Někteří cukrovkáři se nemusí vyrovnávat pouze se svou nemocí. „Pacienti mohou častěji trpět psychickými problémy, především depresemi. Výkyvy nálad souvisí s hladinou cukrů v krvi,“ vysvětluje lékař. Duševní pohodu mohou také narušit zásadní změny životního stylu doporučené lékařem při léčbě diabetu.

S diabetem také úzce souvisí zvýšený výskyt srdečně cévních onemocnění, především cévní mozkové příhody a srdečního infarktu. „Pokud má pacient cukrovku v kombinaci se selháváním ledvin, je toto riziko zvýšené o 90 % ve srovnání s lidmi s cukrovkou bez této komplikace,“ dodává Štěpán Svačina.

Cukrovka neznamená konec všemu sladkému

Předcházet veškerým komplikacím způsobených diabetem 2. typu je možné dodržováním zdravého životního stylu a stravy. „Prevence cukrovky nespočívá v tom, že člověk přestane jíst sladké, jak si to mnozí myslí. Za diabetes mohou zejména živočišné tuky obsažené například v uzeninách, paštikách nebo mletém mase,“ dodává Svačina.

Co je cukrovka

Cukrovka (diabetes) vzniká, když slinivka břišní (pankreas) tvoří málo inzulínu nebo netvoří žádný inzulín nebo produkuje inzulín, vůči němuž je tělo odolné, takže na něj nereaguje.

Inzulín je hormon, který pomáhá tkáním využít glukózu (cukr), zdroj energie pro tělo. Bez dodání inzulínu není diabetik schopen udržet hladinu cukru v krvi v rovnováze.

Špatná kontrola glukózy v krvi může vést k tzv. hypoglykémii, tedy nízké hladině cukru v krvi. Je to stav, který, pokud je špatně zvládnutý, může vést ke kómatu nebo úmrtí.

Špatná kontrola glukózy v krvi ale může vést i k hyperglykémii, tedy stavu, kdy je hladina krevního cukru vyšší, než je normální. Tento stav může přispět ke komplikacím včetně slepoty, selhání ledvin a amputaci končetin.

Cukrovka je také hlavním faktorem onemocnění srdce a cév a příčinou impotence mužů.

Dodržováním zdravého životního stylu je možné eliminovat výskyt cukrovky i u osob s genetickými předpoklady. Vzniku diabetu 1. typu mohou částečně u svých dětí předcházet matky – méně často se tato nemoc vyskytuje u osob, které byly déle kojeny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků