Hlavní obsah
Čtení sníží výrazně míru stresu a psychického napětí už po šesti minutách. Foto: Profimedia.cz

Čtení redukuje stres a výborně působí jako prostředek na uklidnění

Čtení vede nejen k zlepšení jazykových schopností člověka, ale má blahodárný vliv také na duši. Kdo si čte denně, trpí stresem a nervozitou mnohem méně než ten, který po knize sáhne zřídka. Podle vědců z anglického Sussexu čtení sníží výrazně míru stresu a psychického napětí už po šesti minutách.

Čtení sníží výrazně míru stresu a psychického napětí už po šesti minutách. Foto: Profimedia.cz
Čtení redukuje stres a výborně působí jako prostředek na uklidnění

Podle odborníků četba funguje na uklidnění pocuchaných nervů lépe a rychleji než třeba hudba, procházka či šálek oblíbeného čaje. Podle psychologů se totiž při četbě musí mozek soustředit. Navíc je vtažen do literárního děje, což uvolňuje napětí svalů a srdce.

Ze všech zkoumaných metod uvolňování stresu nejlépe funguje právě četba, která i po několika málo minutách omezí hladinu stresu o 68 procent, za stejnou dobu to hudba dokáže o 61 procent, šálek horkého nápoje o 54 procent a procházka o 42 procent.

„Ztratit se v knize je nejlepší metodou relaxace. Je to zvláště významné v současném stavu ekonomiky, kdy každý z nás touží po nějakém tom úniku. A nezáleží opravdu vůbec na tom, co za knihu čtete,“ tvrdí neuropsycholog doktor David Lewis.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků