Hlavní obsah
Prevenci není radno zanedbávat.

Češi mají nejvíce melanomů ve střední a východní Evropě

Není to optimistická zpráva. Češi jsou na prvních příčkách ve výskytu rakoviny kůže ve střední a východní Evropě. Příčinou je, že se rádi a často opalujeme bez dostatečné UV ochrany a docela intenzivně navštěvujeme solária. Počet případů rakoviny kůže u nás neustále roste a nejohroženější skupinou jsou lidé se světlým fototypem kůže a mladé ženy a lidé starší 55 let.

Prevenci není radno zanedbávat.
Češi mají nejvíce melanomů ve střední a východní Evropě

Při preventivní akci Stan proti melanomu zjistili lékaři 130 kožních nádorů a z nich 34 zhoubných melanomů.

Melanom patří mezi nejagresivnější nádory. V ČR jím ročně onemocní 2100 lidí, každoročně číslo stoupá. Zhruba pětina pacientů na melanom zemře. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Nejvíc těchto nádorů přibývá u mužů po padesátce, kteří často riziko kožní rakoviny podceňují, a u žen a dívek od deseti do 29 let, které často podléhají trendu snědé kůže. Odborníci odhadují, že polovina lidí, kteří se dožijí 65 let, bude mít alespoň jeden typ rakoviny kůže.

Prevence je nutná

Na prevenci kožní rakoviny by měli dbát zejména lidé se světlou kůží a větším množstvím pih, s více než 50 znaménky. Více ohroženi jsou také ti, kteří mají v rodině někoho s melanomem, v dětství se na slunci spálili, pravidelně tráví dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku. Vyšetření by v každém případě měli podstoupit lidé, kterým se začalo pigmentové znaménko měnit, či se jim vytvořilo nové po 35. roce života. Průměrný Čech má v 25 letech sedm pigmentových znamének, v 50 letech už 15, tedy víc než dvojnásobek. Ze znaménka může vzniknout zhoubný melanom.

Podle přednosty kožní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesora Petra Arenbergera je na vině „ztenčující se ozónová vrstva, kterou projde mnohem více škodlivých ultrafialových paprsků, a také častější dovolené u moře, při kterých se lidé vystavují nadměrnému slunečnímu záření bez dostatečné ochrany. Nejvyšší nárůst výskytu melanomu je v posledních letech zaznamenán zejména u žen a dívek ve věku 10 až 29 let. Často je to způsobeno tím, že se ženy během letních měsíců opalují více než muži a také chodí častěji do solária“.

Mýty o rakovině kůže

Existuje mnoho pověr, které jsou o rakovině kůže rozšířeny. Informace se šíří různými cestami a mnoho špatných a matoucích se najde i na internetu, kde může publikovat úplně každý, často i lidé bez patřičného vzdělání v daném oboru.

Mezi nejčastější mýty patří tvrzení, že rizikové znaménko je až takové, které začne svědit nebo krvácet, nebo že ochlupená nebo plochá znaménka nejsou nebezpečná. A také, že když je melanom vyříznut, dojde k jeho rozsevu.

„Denně se ve své praxi setkávám s podivnými léčebnými radami, na které pacienti narážejí na internetu. Jsem proto rád, že existuje Onkoportál.cz, spolehlivý vyhledávač ověřených informací, na který je mohu odkázat. Finální slovo ale vždy bude mít lékař. Jedině ten dokáže situaci posoudit komplexně,“ říká profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti ČLS JEP.

Fototyp
Vzhled
 Reakce na slunce
 Čas spálení
Fototyp Inápadně světlá pleť, rezavé vlasy, velké množství pih, modré očiPři pobytu na slunci se prakticky vždy spálí, opálí se jen do červena, kůže nezhnědne. 3 – 10 minut
Fototyp II světlá pleť, pihy řídké, světlé vlasy, modré, zelené či šedé očiKůže je také citlivá na slunce, opálí se pomalu a ne vždy, nejprve se spálí.10 – 20 minut
Fototyp IIIsvětle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, hnědé oči Kůže je jen mírně citlivá na slunce, opálí se snadno a rychle, opálení dlouho vydrží. 20 – 30 minut
Fototyp IVtmavá pleť, velmi tmavé vlasy i oči Kůže není citlivá na slunce, opálí se rychle a hodně, opálení dlouho vydrží. 40 minut
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků