Hlavní obsah
Mezi příznivce Atkinsovy diety patří například i herečka Renée Zellwegerová. Foto: Profimedia.cz

Atkinsova dieta - oblíbená forma hubnutí, která může i zabíjet

Dieta podle doktora Atkinse je strava bohatá na tuky a bílkoviny, která si našla po celém světě příznivce nejen mezi celebritami, ale i mezi milióny obyčejných lidí. Ovšem tato nevyvážená a nezdravá forma diety může podle nejnovějších zjištění expertů z Harvardu i zabíjet.

Mezi příznivce Atkinsovy diety patří například i herečka Renée Zellwegerová. Foto: Profimedia.cz
Atkinsova dieta - oblíbená forma hubnutí, která může i zabíjet

Jejich závěry se opírají o šestadvacet let sledování stovky tisíc lidí. Dieta bohatá na živočišné bílkoviny a tuky s vyřazením rostlinných sacharidů výrazně zvyšuje riziko náhlého úmrtí i kardiovaskulárních chorob. Na druhou stranu se toto riziko snižuje u těch, kteří živočišné bílkoviny omezí a stravují se především složitými rostlinnými sacharidy.

Doktor Atkins za svého života varoval před rafinovanými sacharidy – bílým cukrem, bílou moukou a sladily. Ale jeho dieta založená na vysoké koncentraci živočišných bílkovin a tuků škodí také. Zdravý jídelníček by měl obsahovat především rostlinné polysacharidy (zelenina a ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny) netučné mléčné výrobky, vajíčka, rostlinné oleje, ale jen minimum rafinovaných sacharidů a živočišných tuků.

„Atkinsova dieta podporuje vznik aterosklerózy,“ varují experti z Harvardu a tvrdí, že ti, kteří ji v životě dodržují, mají častěji infarkt, mrtvici a kratší život.

Zdraví v ohrožení

Dietní program se ve světě objevil poprvé v roce 1972 a v první vlně mnoho zájmu nevzbudil. Až když se k němu začaly hlásit i některé známé celebrity, získal si tento program potřebnou popularitu. Rázem všichni chtěli vyzkoušet zázračnou věc, kterou používají při hubnutí mnohé slavné osobnosti.

Mezi známé tváře, které v poslední době vyzkoušely tuto drastickou dietu, patří například i známá představitelka Bridget Jonesové herečka Renée Zellwegerová. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků