Hlavní obsah
Jeden panák tvrdého alkoholu vydá kaloricky jako jeden rohlík z bílé mouky, větší jablko nebo dvě sušenky. Foto: Profimedia.cz

Alkohol se může významně podílet na vzniku obezity

Ženy neustále řeší svou postavu, drží diety, kupují výrobky s nízkým obsahem tuku. Často však zapomínají, kolik kalorií má jejich oblíbený drink, sklenka koly nebo vína. I to může být totiž důvod, proč ručička na váze ne a ne klesnout.

Jeden panák tvrdého alkoholu vydá kaloricky jako jeden rohlík z bílé mouky, větší jablko nebo dvě sušenky. Foto: Profimedia.cz
Alkohol se může významně podílet na vzniku obezity

Není žádným tajemstvím, že nadměrná konzumace alkoholu není pro naše zdraví vůbec dobrá. Nepřekvapuje tedy, že je to i alkohol, kvůli kterému je spousta lidí obézních.

„Energetickou hodnotu alkoholických nápojů tvoří z největší části alkohol, který je energeticky velmi vydatný, u některých nápojů je navíc problémem i vysoký obsah cukru,” říká Hana Málková, odbornice na výživu ze společnosti STOB (Stop Obezitě).

Patříte mezi milovníky vína, ale nemyslíte si, že byste to s jeho konzumováním nějak extra přeháněli? Pravděpodobně pak za měsíc zkonzumujete dva velké dorty. Ani ne dvě deci bílého suchého vína jsou totiž stejně kalorické jako 3/4 zákusku větrníku nebo 20 g muffinu, upozorňuje osobní trenér Lucas James a říká, že průměrný konzument vína vypije tolik kalorií, jako by za rok snědl 141 porcí zmrzliny.

Pro dospělé, kteří pravidelně popíjejí, představuje alkohol kaloricky deset procent celkového příjmu kalorií.

S alkoholem roste chuť

„Je nutné si uvědomit, že je alkohol koncentrovaný zdroj energie. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří pravidelně pijí před jídlem alkohol, konzumují až o 33 % více kalorií,” vysvětluje Martin Škába, odborník na zdravý životní styl zaměstnanců ve firmách. Zvýšená konzumace alkoholu je pak prokazatelně spojena s obezitou u mužů („pivní břicho“) i s tím, že lidé pak mnohem více jedí, protože alkohol povzbuzuje chutě k jídlu.

Kolik kalorií má alkohol?

Foto: STOB

Kolik kalorií má alkohol?

Foto: STOB

Pokud navíc pijeme alkohol ve večerních hodinách, kdy se metabolismus a trávení zpomalují, o to více množství koncentrované energie škodí a ukládá se formou útrobního i podkožního tuku.

Co je optimální množství? „Pití alkoholu každý den není vhodné a z praxe vyplývá, že mnoho lidí má problémy s játry již po 5 až 10 letech takto pravidelného pití. Vyhýbal bych se však tvrdému alkoholu a každodennímu rituálu nalití si skleničky pro uvolnění, z toho může rychle vzniknout závislost,” dodává Škába.

A s tím souhlasí  i Hana Málková: „O příznivém účinku alkoholu se stále diskutuje, některé nejnovější studie příznivé účinky alkoholu na kardiovaskulární systém trochu zpochybňují, ale stále platí, že sklenička vína či piva denně nijak neškodí.”

Sladké alkoholické nápoje jsou daleko kaloričtější.

Foto: STOB

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků