Hlavní obsah

Alergikům začíná sezóna roztočů

S koncem léta ubývá pylových alergií, na pacienty s poruchou imunity ale číhá nové nebezpečí. Začínají se množit roztoči, kteří jsou pro alergiky s poruchou imunity přinejmenším stejně nebezpeční.

Alergikům začíná sezóna roztočů

"Nejlepší cesta, jak potlačit alergii na roztoče, je vytvořit takové domácí a pracovní prostředí, ve kterém se roztočům nedaří. Co možná nejlépe odstranit z prostředí tzv. lapače prachu (předměty, na kterých ulpívá prach), zařídit bydlení bez koberců, potahových látek s vysokým vlasem a bez závěsů.

V ložnici má být sucho a chladno, což znamená udržovat teplotu do 20°C a relativní vlhkost 40-50%. Je vhodné větrat lůžkoviny, povlečení prát v horké vodě minimálně 60 °C a měnit častěji lůžkoviny. Je vhodné používat na matrace, polštáře a deky speciální povlaky nepropustné pro roztoče.

"Podlahy je nezbytné vytírat na vlhko a není vhodné chovat domácí zvířata," radí MUDr. Ivana Šetinová, lékařka Imunologického centra společnosti Synlab.cz.

Roztoči se živí plísněmi a kožními zbytky

"Alergikům také doporučujeme pobyt v horském prostředí s polohou v nadmořské výšce 1500, kde se roztoči téměř nevyskytují, to ale není vždy možné uskutečnit. Léčbu roztočové alergie řídí odborný lékař, který na základě odborného vyšetření navrhne léčbu symptomatickou k potlačení alergických potíží a zároveň doporučí zahájení specifické protiroztočové alergenové imunoterapie. Během této léčby dostává pacient malé dávky speciálně připraveného alergenu ve formě kapek nebo injekcí ve zvyšující se koncentraci s cílem odstranit alergickou reakci."

Roztoči jsou členovci o délce 0,3 mm. Mají rádi teplo a vlhko, živí se kožním odpadem a plísněmi, a jsou tudíž nejvíce přítomni v lůžkovinách, kobercích, matracích, kde jich bývá 2000 až 1500 v jednom gramu.

Alergenem roztočů jsou jejich výměšky. Maximum potíží mívají pacienti v dubnu a pak od poloviny srpna do konce září, kdy dochází k jejich množení. Vysoký výskyt roztočových alergií je spojen i s dnešním životním stylem, kdy značnou část svého času trávíme v uzavřených prostorách. Velkým problémem je také životní režim dětí, které zejména v zimních měsících tráví celé dny mezi uzavřenými zdmi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků