Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) 48 tisíc lidí ročně umírá na melanom a 12 tisíc na další druhy rakoviny kůže. Ty vyvolává ultrafialové záření.

Rakovina kůže tvoří v České republice více než jednu pětinu ze všech typů nádorových onemocnění a ročně jí podlehne na 300 osob. Za třicet let stoupl počet zjištěných melanomů čtyřikrát, v roce 1970 onemocněly zhoubným kožním nádorem necelé čtyři tisíce lidí, teď je jich téměř patnáct tisíc. [celá zpráva]

Nárůst počtu případů rakoviny kůže souvisí zejména v ČR především se změnou životního stylu, kdy se více jezdí k moři a do hor. Zvětšil se i tlak na vzhled, a tak lidé chodí do solárií, jež mohou poškozovat hlubší vrstvy kůže. [celá zpráva]

Jak uvedla ředitelka odboru WHO pro zdraví veřejnosti a životní prostředí Maria Neira: "Všichni potřebujeme slunce, ale když je ho moc, je nebezpečné, a to dokonce smrtelně."

Ochrana je snadná

Počet úmrtí by však mohl být mnohem nižší. "Naštěstí se vzniku nemocí, jako je melanom a další druhy rakoviny kůže nebo šedý zákal, dá zabránit použitím jednoduchých ochranných prostředků," dodala lékařka. WHO doporučuje používat krémy s faktorem nejméně 15, při cestě k moři je ale lepší začínat s faktorem 30 a pak přejít na 20. Lidé by měli nosit oděvy chránící před sluncem včetně čepic a slunečních brýlí, omezovat pohyb na přímém slunci v poledne a také se vyhýbat soláriím.

Je také nutné vždy zvažovat, v jakém prostředí se pohybujeme. V horách, kde je řidší vzduch, je UV paprsků více. Sníh jich odráží 80 procent, zatímco písek na pláži 15 procent, mořská pěna 25 procent a tráva pouhých deset.

Ultrafialové paprsky, které jsou v malých množstvích zdravé, protože hrají klíčovou roli v produkci vitamínu D, v nadměrném množství škodí a způsobují řadu zdravotních potíží včetně předčasného stárnutí kůže.

Nejnebezpečnější je ale melanom, který rychle metastázuje. Když se však zjistí včas, má léčba téměř stoprocentní úspěšnost.