Poševní gel by měl být především velmi účinnou prevencí proti viru HIV a dalším infekčním chorobám. Gel se skládá ze tří mikrobicidních přípravků. Každý z přípravků brání v jiné fázi přichycení viru HIV k tělním buňkám a jeho průniku do těchto buněk. Nemají tedy za úkol virus zničit, jenom mu zabraňují vstup.

Přestože tyto přípravky účinné proti viru HIV byly velmi úspěšné při testování na zvířatech, u testování na lidech je nutné ještě provést třetí - poslední fázi testování. Jelikož první dvě fáze testů proběhly velmi dobře, lékaří věří, že se tato antikoncepce do dvou let objeví na trhu.

Prozatím lze ale potvrdit, že gel je bezpečný a účinný proti otěhotnění, a to zejména tehdy, když je správně používán. Gel testovalo 200 heterosexuálních párů. U těch párů, co gel používali přesně podle návodu, se riziko otěhotnění minimalizovalo na 3,9 %. Ti, kteří se dopouštěli chyb při aplikaci, se riziko otěhotnění zvýšilo na 13,9 %.

Tři čtvrtiny žen neměly po gelu žádné vedlejší reakce. U 28,5% žen došlo během půlročního používání gelu nejméně k jedné reakci na gel. Většinou se jednalo o zánět pochvy a močových cest či o místní reakci. Většina těchto vedlejších reakcí byla však mírná. 82% žen a 84% mužů bylo s užíváním gelu spokojeno a až 78 % žen i mužů by tento gel doporučili svým přátelům.