Ubrousek KnoNap vypadá jako úplně obyčejný ubrousek, stačí ale jedna kapka nápoje na jeho povrchu a okamžitě zjistíte na základě jasného zbarvení, zda nápoj obsahuje, či neobsahuje tzv. benzodiazepiny.

„Jedná se o skupinu léků, kam řadíme například Rohypnol, Xanax, Valium a další, které mají na jedince tlumicí účinky a jsou v případě sexuálních znásilnění používány nejčastěji,” vysvětluje pro deník Independent Danya Shermanová.

Danya Shermanová

Danya Shermanová

FOTO: Profimedia.cz

Motivací k objevu ubrousku pro ni byla vlastní zkušenost, ale i zkušenosti tisíců dalších žen i mužů, kteří byli podobným způsobem omámeni a znásilněni.

Ráda by svým ubrouskem také zvýšila povědomí o rizicích drog usnadňujících sexuální násilí a zvýšila tak bezpečnost dalších lidí.

Znásilnění v číslech
V ČR je oficiálně registrováno jedno až dvě znásilnění denně – předpokládá se, že znásilnění je oznamováno pouze v 8 % případů (znásilnění, ke kterému došlo v rámci rodinných a partnerských vztahů, je nahlašováno pouze ve 3 % případů).
Se sexuálním násilím se v průběhu svého života setká až 25 % žen a 6–10 % mužů – oficiální statistiky zaznamenají pouze zlomek skutečného výskytu jevů sexuálního násilí.