Vědecký tým svůj objev uveřejnil v americkém časopise Journal of Biological Chemistry. Popsal v něm účinky barviva kurkuminu s tím, že se jedná o skutečně efektivní látku v potlačování projevů Alzheimerovy choroby.

Kurkumin z koření kari je poměrně levný, ale především mnohem účinnější než všechny ostatní dosud známé léky, jimiž se pokoušejí lékaři zabránit vzniku bílkovin poškozujících mozek. Jen v Americe trpí Alzheimerovou chorobou na čtyři milióny lidí, po celém světě pak několik desítek miliónů.

Účinný i při rakovině

"Možnosti našeho objevu jsou opravdu senzační, jedná se o bezpečný a velmi efektivní lék pro prevenci i léčbu Alzheimerovy choroby. Kurkumin se používá již tisíce let jako bezpečný protizánětlivý lék při mnoha obtížích. Je součástí tradiční indické medicíny," uvedl Gregory Cole, vedoucí výzkumného týmu z Los Angeles.

"Současné testy na zvířatech podporují rostoucí zájem o jeho účinnost při léčbě chorob a stárnutí, včetně oxidativních poškození a zánětů jako jsou Alzheimerova choroba, rakovina a srdeční choroby. Je potřeba vyzkoušet kurkumin na prvních dobrovolnících, abychom stanovili bezpečnou dávku," dodal.