Vědci analyzovali data klinických testů z let 2011 a 2016. V roce 2011 bylo zjištěno, že se lidem s nově stanovenou diagnózou diabetu 2. typu hladina cukru v krvi srovnala v okamžiku, kdy změnili jídelníček a začali dodržovat nízkokalorickou dietu.

V navazující studii z roku 2016 se to potvrdilo, navíc vědci došli k závěru, že lidé trpící cukrovkou 10 a méně let mohou ještě zvrátit svůj stav, pokud se jim podaří zhubnout přibližně 15 kilogramů.

Profesor a odborník na výživu Mike Lean ze skotské Univerzity v Glasgow tvrdí, že šance na odvrácení příznaků cukrovky jsou největší v prvních pěti letech od určení diagnózy. Věří, že lidem s tímto onemocněním může kontrolované snížení hmotnosti pomoci až k úplnému odstranění příznaků cukrovky.

„Ne každý toho může dosáhnout, ale všem by měla být dána šance a podpora, aby se alespoň snažili,“ napsal pro magazín Time Lean. „Braní prášků nebo píchání injekcí k snižování cukru v krvi by mělo zůstat druhořadou léčbou.“

Lidé spoléhají na léky a sami se nesnaží

V současnosti běžná léčba cukrovky spočívá ve snižování hladiny cukru v krvi a snižování rizika srdečních onemocnění, převážně formou léků, rad o životosprávě a cvičením.

Mnozí lidé se ale spokojí pouze s léky, na změně životosprávy nepracují. Na lékařích tak je, aby svým pacientům vysvětlili, že pokud životosprávu změní, zhubnou, mohou se zbavit nemoci úplně.

Lean a jeho spolupracovníci také vyzývají lékaře, aby vyvinuli jasný postup při opětovném testování pacientů a překlasifikování těch, kteří byli s diabetem druhého stupně diagnostikováni, ale nejeví známky onemocnění. Pokud se sami začnou snažit, je velká šance, že se u nich onemocnění nikdy zcela nerozvine.