Odborníci se přitom shodují, že včasná diagnóza je klíčem k lepšímu životu. I když se nemoc stále vyvíjí, symptomy jsou méně kruté.

„Naší nadějí je, že začneme odhalovat nemoc již v počátcích, kdy se teprve rozvíjí, což nám bude dávat mnohem větší příležitosti k nasazení účinnější léčby,“ vysvětluje pro CNN doktor Keith Black, předseda neurochirurgie na Cedars-Sinai Medical Center.

Bohužel většina lidí stále přichází k lékaři pozdě. Signály demence si postižený člověk často neuvědomuje, vnímá je jen jeho okolí.

Pokud máte podezření, že se u člena vaší rodiny či přítele rozvíjí Alzheimerova choroba, věnujte pozornost následujícím deseti varovným signálům, které sestavila organizace Alzheimer's Association.

10 varovných signálů
1. Změny v paměti narušující každodenní život
2. Obtíže s plánováním a řešením problémů
3. Problémy s obvyklými úkoly v domácnosti, v práci nebo ve volném čase
4. Zmatenost v čase a prostoru
5. Potíže s chápáním vizuálních obrazů a prostorových souvztažností
6. Nové problémy se slovy při mluvení i psaní
7. Odkládání věcí a ztráta schopnosti zpětně si vybavit činnosti
8. Zhoršený nebo špatný úsudek
9. Ukončení práce či stažení se ze společenských aktivit
10. Změny nálad a osobnosti

Na online testy nespoléhejte

Lidé stále častěji při podezření na nemoc u blízkého člověka místo návštěvy lékaře upřednostňují online testy. Odborníci před nimi ale varují.

„Ne všechny testy jsou přesné a mnohdy mohou víc ublížit než pomoci. Vždy je lepší kontaktovat se svými obavami přímo lékaře,” upozorňuje vědkyně Julie Robillardová.