Sluneční alergie se zpravidla poprvé objevuje v dospívání. Zatím vědci ještě přesně neví, proč se tomu tak děje právě v tento čas. Předpokládá se, že se jedná o pozdní imunologickou reakci na doposud neznámý antigen, který je aktivovaný nejčastěji UVA zářením.

„Jelikož se tato alergie projevuje různými způsoby, odborníci o ní hovoří jako o polymorfní alergii. Nejčastěji se s ní setkáváme v podobě červených ložisek, která se mohou vyskytovat plošně ve formě skvrn, zároveň ale také mohou vystupovat jako pupínky nebo puchýřky naplněné čirou tekutinou, případně i větší puchýře. Výsev se objevuje s odstupem několika hodin až dnů po vystavení kůže slunečnímu záření právě na odhalených místech: obličej, krk, dekolt, dorsa rukou,” upozorňuje dermatoložka MUDr. Naděžda Vojáčková z Polikliniky Anděl.

Kromě nevzhledných skvrn ale jedince nejvíce trápí urputné svědění až pálení pokožky.

Pokud se pokožka správně neošetří, pak se alergie mohou vyskytnout každé opalování. Ustupují obvykle až koncem léta či po první letní dovolené, po tzv. otužení kůže.

Jak alergiím předejít?

Podle odborníků se určitě vyplatí zejména před dovolenou u moře začít užívat doplňky stravy s obsahem betakarotenu, vitamínu E a C, případně lykopenu. Tyto antioxidanty jsou totiž schopny částečně ochránit kůži před negativními vlivy slunečního záření.

Dříve se doporučovalo i předopálení pomocí solárií, to dnes ale dermatologové rozhodně nedoporučují. „Jen pro vybrané pacienty s těžkým recidivujícím průběhem sluneční alergie je možno zvážit prevenci v podobě kúry pomocí UV lampy- fototerapeutickými přístroji. Probíhá podle stanoveného protokolu 4-6 týdnů v předjaří za dohledu lékaře,” vysvětluje MUDr. Naděžda Vojáčková.

Velmi důležité je ale vybírat opalovací přípravky. „V kosmetice a opalovacích krémech totiž mohou být obsaženy tukové složky a emulgátory, které mohou být působením UV záření hlavním spouštěčem různých kožních nemocí,” vysvětluje veneroložka a odbornice na solární kosmetiku MUDr. Ludmila Lipková.

„Kromě slunečních alergií se může jednat o méně známou nemoc Mallorca Acne, jejíž příznaky jsou podobné akné. Vyvolává ji ale právě sluneční záření v kombinaci s chemickými složkami v kosmetických přípravcích,” varuje Ludmila Lipková.

Při výběru opalovacích přípravků je tak dobré hledět na to, aby byly určeny i pro tu nejcitlivější pokožku, případně přímo pro pokožku se sklony k slunečním alergiím. Jedná se o nezatěžující textury, které mají obvykle i vyšší ochranné faktory proti UVB i UVA záření.

Sluneční alergie

Zleva: Daylong™ sensitive SPF 50+ gel-krém - gel neobsahuje tuky ani emulgátory a poskytuje tak vynikající ochranu pro lidi trpící Mallorca akné nebo jinou alergií na slunce. Gel se snadno roztírá a zanechává na kůži příjemný pocit, cena: od 380 Kč; Uriage Bariésun Crème Minérale SPF30 - zvlášť uzpůsobené složení krému pro nejjemnější a špatně snášenlivou pleť. Nemastný, rychle se vstřebává, zaručuje maximální ochranu a snášenlivost,cena: 419 Kč; Bioderma Photoderm LEB SPF 30 - má ideální poměr SPF/UVA roven 1, protože právě UVA záření je hlavní příčinou alergických reakcí. Navíc účinně chrání pokožku až na úroveň DNA díky unikátnímu patentu Buněčné Bioochrany a navíc je bez oktokrylenu, který u citlivější pokožky může vyvolávat podráždění, cena: od 409 Kč; Nivea sprej na opalování SPF 30 Sun (Pure & Sensitive Sun Spray) 200 ml - voděodolné složení s vyváženým poměrem UVA a UVB filtrů snižuje riziko vzniku slunečních alergií, cena: 329 Kč; Garnier opalovací mléko pro citlivou pokožku Ambre Solaire Sensitive Advanced SPF 50+ 400 ml - s velmi vysokou a efektivní ochranou pro světlou a citlivou pokožku, která je reaktivní na sluneční záření, cena: 419 Kč; La roche posey Anthelios XL - krém bez parfému SPF 50+/PPD 39, komfortní velmi vysoká ochrana obličeje -  pro sluneční intolerance a prevenci pigmentových skvrn v těhotenství a fotosenzitizace způsobené léky, cena: od 395 Kč; Daylong™ FACE sensitive SPF 30 gel-fluid  - je mimořádně vhodný pro každodenní ochranu obličeje před sluncem a také jako dobrý základ pod make-up. Gel-fluid se rychle vstřebá, zmatňuje a zanechává na pleti příjemný sametový pocit, cena: od 339 Kč

FOTO: archív firem, Profimedia.cz

První pomoc při alergiích 

Jakmile už k alergiím dojde, jsou vhodná celková antihistaminika, které zklidní alergickou reakci organizmu. Jejich užívání je vhodné až do odeznění vyrážky. Projevy na kůži je třeba ošetřovat lokálně. Pokud se jedná o mokvající vyrážku, pak je vhodné používat přípravky se zinkem či alespoň pudr.

„Zaschlá ložiska je potřeba promazat emoliencii, prospěšné mohou být i  preparáty s panthenolem. Při těžším průběhu se ke zklidnění akutní reakce využívá efekt lokálně působících kortikosteroidů. Další vystavování pokožky slunci už není vhodné, proto je důležité ji krýt oděvem, případně ochrannými krémy s vysokým faktorem pro velmi citlivou pokožku. Koupání v moři bohužel poté nebude příjemné, určitě je nutné se potom osprchovat a kůži ošetřit emolienciemi,” dodává Vojáčková.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: