Trekingové hole pomáhají zajišťovat správné držení těla, tudíž se během chůze v náročném terénu zbytečně nepřetěžují klouby na dolních končetinách.

Jak začít? 

Pro naprosté začátečníky jsou ideální hliníkové teleskopické hole, se kterými je jednoduché manipulovat.

„U začátečníků se předpokládá, že nejprve vyrazí na kratší túry, proto jsou pro ně základní hliníkové hole pro svou příznivou cenu od 700 do 1200 Kč nejvhodnější. Takové hole mohou vážit o několik desítek gramů více než jiné, ale poskytují dostatečnou oporu a potřebný komfort,“ vysvětluje specialista na outdoorové aktivity Vladislav Žák z firmy Hannah.

Velmi důležitá je správná výška holí. Ruka držící rukojeť by měla v lokti svírat pravý úhel. „Při chůzi v terénu je důležité výšku měnit, je proto důležité, aby byly hole teleskopické. Plně se tak přizpůsobí výšce majitele, zároveň je možné jednoduše nastavovat jejich délku pro sestup a výstup,“ radí Žák.

Hole pro zdatnější turisty

Pro již zkušené turisty je lepší sáhnout po holích z tvrdšího hliníku. Ten je odolnější vůči nárazům a otřesům vznikajícím ráznější a dynamičtější chůzí. Pro pokročilé turisty jsou vhodné i hole s širší nabídkou hrotů podle terénu a povrchu. „Výjimkou nejsou ani krokoměry, kompasy, vyměnitelné úchyty a další pomocné vybavení, které zjednoduší a zatraktivní pobyt v terénu,“ dodává Vít Hruška ze společnosti 4camping.

Hole můžete také připnout k batohu, aniž by vás jakkoli omezovaly. Mnoho batohů má dokonce speciální úchytky všité tak, aby byly správně upevněné, a nepřekážely při chůzi bez holí.

Mnozí odborníci také doporučují hole se speciálním odpružením, tzv. antishockem, které lze vypínat při cestě do kopce. Odpružení je totiž výborné především pro chůzi z kopce, kdy opěrnou soustavu zatěžují silné otřesy.

Shora:

Seshora: 1. Odlehčená dámská hůl Hannah Lady Lite II je vhodná pro začínající i pokročilé turistky, 420 g. Cena: 1490 Kč; 2. Pár 3dílných trekových holí Greina od KV+. Cena: 2431 Kč; 3. Párové hole Leki Trail patří mezi základní až střední modely této německé značky. Nosnost potěší i toho největšího cestovatele. Cena: 1690 Kč; 4. Treková hůl s vypínatelným odpružením Hannah Antishock II je složena ze tří dílů, má lehké madlo s neoprenovým komfortním poutkem a jednoduchým ovládáním. Cena: 1250 Kč

FOTO: Archív firem

Speciální hole pro ženy

Většina trekingových holí je univerzální, nicméně existují i speciální, určené výhradně ženám.

„Ty jsou především menší, velmi lehké a se speciální rukojetí,” uzavírají téma odborníci.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: