"Je to velká škoda, protože tyto prohlídky jsou zákonem stanovené, každý na ně má bezplatný nárok a přitom preventivní prohlídka dokáže odhalit různé choroby, které jsou léčitelné," sdělila Musílková. Dodala, že například na vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku přichází jen 15 procent občanů nad 50 let, přestože všichni občané v tomto věku ho mají ze zákona jednou za dva roky hrazené.

"Karcinom tlustého střeva se vyvíjí deset let a je, pokud se chytne včas, stoprocentně léčitelný. Proto je nezbytné, aby se na preventivní prohlídku dostavili všichni nad 50 let. Tito lidé jsou totiž v největším riziku," vysvětlila Musílková.

Odhalení rakoviny prsu

Podobně je tomu i s preventivním vyšetřením na rakovinu prsu. Přestože ji mají ženy od 45 let zadarmo, stále jich nechodí ani polovina. Výsledky však ukazují, že se vyplatí. Z preventivních vyšetření bylo zachyceno několik žen s nádorem a byly úspěšně vyléčeny. V prvním čtvrtletí letošního roku se dostavilo k vyšetření 44 tisíc žen, což o 4000 víc než ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.

.: ANKETA
Chodíte na pravidelné lékařské prohlídky?
Hlasujte v anketě na konci článku.

Musílková dodala, že děti do 18 let jsou na tom s prevencí mnohem lépe než dospělí, a to proto, že dětští lékaři si je sledují a pravidelně vyšetřují. "Od osmnácti let ale máme také pravidelný nárok na prevenci a měli bychom se tedy zajímat u svého praktického lékaře, jak bude probíhat a kdy se na ni máme dostavit. Bohužel mnoho lidí toho nevyužívá a prevenci zanedbává. Lékaři nemohou dospělého člověka k prevenci nutit," uvedla ředitelka.

Roste počet diabetiků

Docent Kvapil, předseda České diabetologické společnosti informoval, že v ČR roste počet diabetiků, a to ročně o 50 tisíc. Dnes už jich je 700 tisíc. Přibývá zejména nemocných s diabetem druhého typu, který vzniká z přejídání a nedostatku pohybu. "Z devadesáti procent si za to můžeme sami, ale nejsme schopni zdravý životní styl prosadit do svého života. Za vším je i pohodlnost," řekl docent Kvapil.

Všeobecná zdravotní pojišťovna chce prohloubit preventivní činnost a to zejména tu, kterou může dát svým klientům navíc z Fondu prevence. Zatím z tohoto fondu ročně vydává 300 miliónů korun a další miliardy jdou na prevenci ze zdravotního pojištění, které určuje zákon.

"Sami sobě bychom měli položit otázku, kdy jsme na preventivní prohlídce byli a podle toho se zařídit," uzavřela Musílková.