„Andropauza je pro zdraví i psychiku muže stejně náročná jako menopauza pro ženy. Postupně se snižuje tvorba a hladina testosteronu, dochází k bolestem hlavy, závratím, návalům horka, depresím, podrážděnosti, k poruchám spánku a také k problémům s potencí. Klesá zároveň svalová síla, ubývá kostní hmota i celková sexuální výkonnost. Mnoho mužů začne tloustnout, a hrozí jim tak riziko onemocnění cév a srdce, infarkt myokardu nebo třeba cévní mozková příhoda,“ vysvětluje sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Vždy je ale dobré rozlišovat, zda jde skutečně o přechod či krizi středního věku, při které muži jen bilancují a srovnávají se se svým okolím. Často jde také o období, kdy muž takzvaně chytá druhou mízu a problémy vycházejí více z jeho psychiky.

Příznaky andropauzy naproti tomu vycházejí z tělesných změn a psychických pochodů, jež je doprovázejí. Rozdíl mezi obojím je velmi těžké najít a rozhodnout, o který ze jmenovaných problémů jde, často může pouze psycholog.

Mužský přechod přináší i celou řadu zdravotních potíží

Muže nejvíce trápí problémy, které jsou nejvíce vidět. To znamená zvýšené vypadávání vlasů a vznik vysokých koutů nebo pleše, rychlejší stárnutí pokožky, které doprovází její ztenčení a nástup vrásek a změna postavy, nízká hladina testosteronu v těle napomáhá lepšímu ukládání tuku, a to především v oblasti břicha.

Muži po andropauze také častěji trpí srdečními a cévními potížemi, zvyšuje se riziko vzniku diabetu II. typu a projevuje se u nich úbytek kostní hmoty.

Ruku v ruce s fyzickým stavem přicházejí i psychické potíže mužů. Pokud se u nich začnou ve větší míře projevovat poruchy nálad spojené s úzkostností a sklonem k depresi, k tomu se připojí i snížená sexuální výkonnost, krize se začne prohlubovat.

Funguje to i naopak. Pokud muž začne prožívat krizi středního věku, může si sám zhoršit také celkový průběh andropauzy. Pokud má například chmurné myšlenky, špatně spí a je ve stresu z toho, co vše v životě nestihl, nebo co chtěl udělat jinak, může si přivodit snížení tvorby testosteronu, které je jedním z hlavních průvodních jevů mužského přechodu.

Vliv na vztahy

Andropauza je pro mnohé muže strašákem, který v jejich představách znamená konec se sexuálním životem. Úbytek testosteronu totiž negativně ovlivňuje chuť na sex i podaný výkon během něj. Muž potřebuje více času k tomu, aby dosáhl orgasmu a vedle toho se stává i náročnějším co do intenzity potřebné stimulace.

Ale nemusí tomu tak být vždy. Část mužů v přechodu popisuje, že přesto, že nejsou tak výkonní, jak tomu bývalo v dobách jejich největší sexuální aktivity, pociťují intenzivnější vnímání sexu. Podle všeho tak andropauza není jen tím, co přináší celou řadu sexuálních dysfunkcí, ale zároveň je tím, co mění celkový pohled na sexuální život muže. Andropauza tak určitě nemusí znamenat konec sexu.

Krizi středního věku i andropauzu dost často pocítí i jejich partnerky. Bilancováním si muži sice uvědomí, co všechno chtěli v životě zvládnout, a co už možná nestihnou, ale jelikož se nechtějí vzdát svých plánů, tak odmítnou přijmout fakt, že mládí už je pryč, a jejich chování se rázem změní.

Zejména u těch mužů, kteří potřebují uznání a chtějí se cítit obdivovaní. Dost často se poohlédnou po mladší partnerce nebo se tzv. nechají ulovit. Doufají přitom, že je právě nová partnerka bude uznávat jako autoritu. Realita bývá ale jiná.

Dívky dost často obdivují především jejich majetek či společenský status, což muži zprvu přehlížejí. A když prozřou, tak raději fakt ignorují, než aby přiznali své vlastní selhání.

Jak toto období lépe zvládnout

Pokud je příčinou vzniklých potíží deficience testosteronu, nápravu zajistí jeho dodání umělou cestou.

Důležitá je také podpora rodiny, která bude k případným změnám nálad tolerantní. A pak trpělivost partnerky, která bude ochotna dát muži další šanci, když uklouzne a vrhne se do náruče milenky, ze které se ale bude chtít po čase vrátit.

„Pokud v sobě žena potlačí přirozenou potřebu mu ten návrat pořádně osladit, a naopak jej přivítá s otevřenou náručí, pak se dá se značnou jistotou předpokládat, že si na celou událost za čas už ani nevzpomenou. U většiny případů, když pár překoná tuto partnerskou krizi, nastává mnohem hezčí období, než dvojice prožívala před celou událostí,“ vysvětluje ve své knize Muži a žena – návod k použití psycholog Petr Šmolka.

Prospěšná je také zdravá strava bohatá na ženšen, selen, vitamíny B a C, hořčík, železo, zinek či mateří kašičku. Tyto látky je možné do stravy doplňovat vhodnými preparáty, které zajistí jejich optimální denní dávkování.

Vedle vhodné stravy je důležitá také přiměřená fyzická aktivita. Bonus pak mají muži, kteří mají kvalitní partnerský vztah a nějaké koníčky či zájmové aktivity, které jim dávají určitý pocit naplnění.