Lidské tělo je nastaveno tak, aby u něj docházelo během spánku k poklesu tělesné teploty. Pokud budete spát nazí, tělo bude lépe regulovat vaši teplotu a samo vám pak určí, kdy je připraveno usnout, ale i kdy je ideální čas se probudit.

Pokud dojde ke správnému poklesu teploty a ochlazení pokožky, pak lidé upadají do mnohem hlubšího spánku a tedy i mnohem kvalitnějšího. To ocení zejména senioři, kteří mají se spánkem problémy. Podle vědců mají lidé ve vyšším věku mnohem teplejší kůži, což u nich, stejně jako u zvířat, zhoršuje spánek.

Stačí přitom prý pouhé snížení teploty kůže o 0,4 °C, aby byla potlačena bdělost a spánek byl posunut do hlubší fáze.

Další výhody spánku bez pyžama

Noční chlad navíc zrychluje i metabolismus. Aktivuje zdravé tuky, které pomáhají spalovat kalorie a zároveň vytváří tělesné teplo, což ocení zejména muži.

Zvyšuje se i produkce růstových hormonů a naopak se snižuje hladina hormonu kortizolu, což prý vytváří lepší spací vzory a pomáhá to v hubnutí v oblasti břicha. Zároveň se ráno probudíte plni energie, jelikož se tělo zvládlo velmi dobře vypořádat právě s nižší hladinou kortizolu. Je-li v noci spánek přerušen, tělo začne produkovat extra dávky kortizolu, což má za následek větší chuť k jídlu následující den.

„Nahota také pomáhá pokožce dýchat, což je důležité zejména pro ženy. Chrání je to i před kvasinkovými a bakteriálními infekcemi, kterým se daří v teplém a vlhkém prostředí,” upozorňuje pro LiveScience doktorka Alyssa Dwecková z Icahn School of Medicine v New York City.

Mužům pak svědčí nahota při spánku kvůli maximalizované produkci spermií. Mužský šourek by měl mít teplotu 35 - 35,5 °C, což je jen o něco méně než má zbytek těla. Pokud je dlouhodobě přehříván, pak se to odráží na kvalitě spermií.

Spánek v nahotě prospívá i vztahům. Doteky kůže na kůži uvolňují v mozku hormon „lásky” oxytocin, který zlepšuje emocionální vazby a prohlubuje důvěru ve vztahu. Zároveň díky těmto dotekům dochází k posílení imunitního systému, stabilizaci kortizolu a snížení krevního tlaku.

Souhrn, proč bychom měli spát nazí 
Snižuje to tělesnou teplotu, což pomáhá k hlubšímu a kvalitnějšímu spánku, zároveň nedochází k nočnímu buzení. 
Snížením tělesné teploty zároveň dochází k zrychlení metabolismu a efektivnějšímu spalování kalorií.
Ženy mohou zabránit kvasinkovým a bakteriálním infekcím.
Muži podpoří produkci kvalitních spermií.
Vzájemné dotýkání kůže na kůži uvolňuje hormon oxytocin, který prohlubuje a posiluje vztahy.