Nejmenovaná teenagerka byla s podezřením na hepatitidu hospitalizována ve vážném stavu s rozvinutým zánětem jater. Jak se podle testů zjistilo, hlavní příčinou potíží, které ji vážně ohrozily na životě, byl nejspíš speciální zelený čaj, který si dívka objednávala přes internet a který si dopřávala třikrát denně.

Když se u dívky začaly objevovat nepříjemné pocity, jako závratě, nevolnost a bolest kloubů, neváhala a navštívila praktického lékaře. Ten si zpočátku myslel, že jde o infekci močových cest a poslal ji domů s antibiotiky. Po jejich užívání se ale dívce přitížilo, a tak odjela na pohotovost, uvedl server Express.

Když se tam dostala, už u ní byly i patrné projevy žloutenky (symptomy, který může a nemusí hepatitidu doprovázet). Její kůže a bělmo byly zažloutlé a dívčin stav byl kritický. Lékaři jí včas nasadili potřebné léky a tekutiny, její stav se během několika dní začal zlepšovat.

Za všechno mohl čaj 

Případ onemocnění mladé dívky byl prezentován v lékařském časopise BMJ Case Reports - kde rovněž lékaři potvrdili domněnku, že za vše mohl právě zelený čaj, který dívka popíjela. Po jeho vyřazení z pitného režimu totiž byly u dívky viditelné známky zlepšení stavu.

K přípravě zeleného čaje se používají listy a pupeny čajovníku čínského, který pochází z jihovýchodní Asie.