Všem ženám nyní vzkazuje, aby přemýšlely nad tím, co je pro ně nejdůležitější, zda krásná postava, dokonalý vzhled, anebo prostě radost ze života a zdraví.

Jemma trpěla rakovinou mandlí, bohužel příznaky v podobě výrazného hubnutí přičítala vlastní touze po zhubnutí, a proto na onemocnění přišla až v okamžiku, kdy se nemoc stala neléčitelnou.

„Lékaři mi řekli, že pro mě již nedokážou nic udělat. Kdybych nedržela dietu, pak bych s největší pravděpodobností na nemoc přišla včas, jenže já jsem veškeré příznaky nemoci přičítala úspěchu diety. Navíc shozená kila mne dostávala do takové euforie, že jsem bagatelizovala i prvotní bolesti v krku, stejně jako můj praktický lékař, který mé symptomy přičítal klasické angině a nasadil mi antibiotika,“ svěřila se Daily Mailu Jemma.

Jemma Doranová v době než začala hubnout.

Jemma Doranová v době, než začala hubnout.

FOTO: Profimedia.cz

Antibiotika zprvu zabrala, a tak se i nadále Jemma radovala z nákupů nového oblečení. Bolesti v krku se ale opět vrátily, lékař opět zvolil antibiotika a léčbu jimi ještě několikrát zopakoval. Jemmu uklidňoval tím, že pravděpodobně chytila nějakou infekci či mononukleózu. Do poslední chvíle nikoho ani nenapadlo, že by se mohlo jednat o rakovinu, a to ani tehdy, kdy kvůli oteklému krku volala matka Jemmy záchranku.

Diagnózu potvrdil až po několika měsících otorinolaringolog, který okamžitě doporučil Jemmě ozařování a chemoterapii. Bohužel tato léčba u Jemmy nezafungovala, což lékaři zjistili v okamžiku, kdy se jí objevil na krku viditelný nádor, což byl pro lékaře důkaz metastáz. Ty posléze prokázalo i vyšetření. Nádor metastazoval do pravé plíce a prsní kosti. Lékaři se ještě snažili rakovinové bujení zastavit speciálními léky, ale ani ty bohužel nezabraly.

Ačkoli lékaři v Británii byli přesvědčeni, že Jemmě již nedokáže nic pomoci, ona se nevzdala a bojuje za svůj život ze všech sil. Nyní podstupuje speciální léčbu v Německu a stále věří, že nemoc porazí. Paradoxně dnes dělá vše proto, aby už více nezhubla, a tak drží speciální dietu bohatou na tuky.

Rakovina mandlí patří mezi méně časté onkologické onemocnění krku a hlavy. Je spjata s virovou infekcí papilomavirů (HPV, a tedy virů způsobujících i rakovinu děložního čípku). Hlavními rizikovými faktory jsou u tohoto onemocnění také kouření a pravidelné pití většího množství alkoholu, i když to není pravidlem, jelikož Jemma je nekuřák a abstinent. Pokud je onemocnění odhaleno včas, léčba probíhá formou chirurgického odstranění mandlí, radioterapií a chemoterapií.

Nejčastější příznaky rakoviny mandlí

  • Bolest v zadní části ústní dutiny, které se nehojí
  • Mandle jsou na jedné straně větší
  • Krev ve slinách
  • Bolest v ústní dutině 
  • Obtížné žvýkání, polykání nebo mluvení
  • Přetrvávající bolest v krku
  • Problémy s konzumací citrusů (plodů i šťáv)
  • Silná bolest ucha
  • Zápach z úst
  • Hubnutí