Podobné možnosti už sice lékaři mají, ale snímat signály mohou jen na některých místech lidského těla. Nová metoda jim nyní umožní přesně vyšetřit například aortu, a to bez toho, že by pacienta nějak zatěžovali, jedinou nepříjemností je totiž jen gel na kůži kvůli ultrazvuku.

Na technologii spolupracovali vědci z výzkumného centra senzorických informačních a komunikačních systémů Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s lékaři Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Aortální tlak odhaluje riziko lépe

Patentovanou metodiku lze použít například pro měření centrálního aortálního tlaku. Ten je přitom v poslední době v hledáčku lékařů i proto, že jeho hodnoty přesněji ukazují na riziko nežádoucích komplikací včetně mozkové příhody než jen tlak měřený klasicky z pažní tepny.

Nová metoda tak pomůže k lepšímu zpracování obrazů srdce a cév tak, aby mohla být přesněji stanovena diagnóza a následná léčba. Ze snímků lze totiž vyčíst data, která odhalí skryté obtíže ještě předtím, než ohrozí život pacienta.

„Přístroje pro snímání a vyhodnocování křivek průběhu pulzu už sice existují, ale mají značná omezení. Zejména není například možné snímat signály na některých důležitých místech v lidském těle. Měří většinou pouze objemové křivky a často je navíc nutné stisknout analyzované místo speciální manžetou, podobně jako při měření tlaku, jak ho zná asi každý z nás,“ řekl Právu specialista na zpracování obrazových sekvencí Kamil Říha.

Naproti tomu díky nové metodě lze získat záznam i z míst hluboko v těle, která dosud nebylo možno takto analyzovat.

„Metodiku lze ale upravit i pro analýzu časových nebo prostorových sekvencí obrazů získaných některou z jiných vyšetřovacích metod, jako je např. CT nebo magnetická rezonance. Stejně tak lze nové metodiky použít kromě vyšetření kardiovaskulárního systému i na jiné orgánové systémy – například na trávicí systém,“ upozornila výzkumnice Eva Závodná.

Onemocnění srdce a cév tvoří v současné době podle Světové zdravotnické organizace 30 procent všech úmrtí a tento podíl má nadále stoupat.