Mnohem snadněji onemocní lidé, kteří neodolávají stresu. Stres výrazně snižuje imunitu. A tak se za vším vlastně skrývá odolnost organismu známá jako imunitní systém. Člověk moderní doby v současnosti podceňuje různé vnější vlivy a nedbá na dostatečnou prevenci. Přitom stačí jen málo a lidské tělo dokáže zdolat překážky i bez podávání antibiotik.

A tak se na mě přilepila ...

Letní chřipka není virového původu ani není epidemická. Pokud se již na vás přilepila, zkuste samoléčbu. Pár dní v klidu na lůžku, dostatek tekutin, lehká jídla a hodně vitamínů - to vše se dokáže poprat s letním nepřítelem.

Od klasické chřipky se ty letní liší v některých projevech. Často se projevují jako rýma, kašel, záněty spojivek, slabší bývají bolesti svalů a únava organismu. Někdy se objevují i bolesti krku a ztížené polykání. Letní chřipky nemívají komplikace. Pokud je však průběh onemocnění prudký a hned na začátku závažný, navštivte svého lékaře.

I z obyčejného nachlazení se může zrodit zánět průdušek nebo zánět plic. Závažný průběh se spojuje s vysokými horečkami, silnými a neobvyklými bolestmi hlavy, dokonce i zvracením, křečemi, či poruchami vědomí.

Aktivní imunitní systém vás ochrání

Už od narození nás chrání přirozená (vrozená) imunita, která je dána geneticky. V průběhu života se k ní přidává získaná (adaptivní) imunita, která se formuje na základě kontaktu s viry a bakteriemi.

Pokud je obranný mechanismus z jakýchkoliv příčin oslabený, organismus se nedokáže účinně bránit. Výsledkem jsou častá nachlazení, chřipky, alergie, ale i zdravotní problémy, které se chronicky opakují.

Jak na imunitu? Vyzkoušejte enzymy!

Zlepšit si imunitní systém může každý. Stačí zdravé životní prostředí, otužování, přiměřená fyzická a duševní aktivita, zdravá výživa, probiotika, rostlinné a bakteriální imunomodulátory a systémová enzymoterapie.

Sedm triků, jak předejít letní chřipce:

  • 1. Konzumujte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Tělo tak zásobujete významným zdrojem látek, které jsou potřebné pro lidský organismus.
  • 2. Dbejte na pravidelný pitný režim. Pozor však na ledové nápoje. Ty raději v horku nepijte.
  • 3. Vyhýbejte se průvanu. Pokud cestujete autem na dovolenou nebo do práce s otevřenými okny, mějte na očích brýle a čerpejte vzduch z vnějšku jen s mírou.
  • 4. Pokud se koupete ve studené vodě, nezdržujte se v ní příliš dlouho. Po vykoupání mějte po ruce náhradní plavky a z mokrých se co nejdříve svlékněte.
  • 5. Organismus není zvyklý ani na velké výkyvy teplot, které v létě mnohokrát způsobují klimatizované místnosti nebo auta. Vyhýbejte se teplotním šokům a situaci řešte vhodným oblečením.
  • 6. Pokud se rádi opalujete, může nadměrným vystavováním se na slunci trpět vaše pokožka. Nejen že se poškozuje, ale zároveň se oslabuje i tělo a jeho obranyschopnost.
  • 7. Pokud vás nachlazení ani v létě nemine, nepodceňujte jeho příznaky. Nasazením včasné léčby předejdete mnohým komplikacím.

Kdo se naučí odolávat stresům, žije déle. Kdo si vybuduje obranný mechanismus organismu v podobě aktivní imunity, naučí se jednoduše odolávat i letním chřipkám.