Základní pravidla jsou jasná: nedusit krémy ani oleji, neviklat a netočit.

Zcela přirozená obranná reakce klíštěte na olej a jiné podobné látky je pro přenos nákazy ideální. Infekční obsah střeva klíštěte se může tímto způsobem dostat do krve. Klíště totiž není hned usmrceno a dokáže reagovat. A protože není do pokožky nijak „zašroubováno“, ani vytáčení či pouhé viklání není vhodným postupem k jeho odstranění.

„Doposud přetrvávají vžité praktiky, že klíště lze vyšroubovat, případně ho ještě předtím pokapat olejem. O něco vhodnější je klíště vyviklat ze strany na stranu. Ve všech těchto případech může ale dojít k vyvržení infekčního obsahu klíštěte do těla hostitele“, upozorňuje doc. Dr. Ing. Tomáš Vontor, CSc.

Mnohem vhodnější a bezpečnější je si zakoupit v lékárně sadu kleštiček se speciálním roztokem, díky němuž klíště po 2-5 minutách umírá, a poté ho lze snadno pomocí kleštiček  odstranit.

„Po pokapání klíštěte roztokem následuje okamžité znehybnění klíštěte, tím je zabráněno jeho obranné reakci, tedy vyzvracení obsahu útrob klíštěte do ranky. Působením přípravku dochází k šetrnému a spolehlivému usmrcení klíštěte tak, že je možné ho jednoduše a bezpečně odstranit. Díky roztoku se také uvolní zpevněný hypostom - ústrojí, kterým je klíště v pokožce přichyceno,“ vysvětluje  prof. Ing. Bohuslav Doležal, CSc.