Nemocemi ledvin jsou ohroženi nejvíc diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem. "Rizikovým faktorem je ve středním a vyšším věku i kouření či nadměrné užívání analgetik," upozorňuje Vladko Horčička z olomoucké fakultní nemocnice.

Hodně komplikací si mohou lidé způsobit také tehdy, když podcení prohlídky po nemoci. Po infekcích praktičtí lékaři zvou pacienty na kontroly, kdy nechají v laboratoři rozebrat vzorek moči. Díky tomu dokáží včas odhalit případné další onemocnění.

Podle lékařů ledvinám neškodí střídmé pití alkoholu. Naopak nedostatečné oblékání ano. "Je třeba dbát na prevenci infekčních onemocnění ledvin, zejména zjara u mladých žen," dodal Horčička.

Špatně fungující ledviny znova nastartovat nelze. Lékaři však umí postup nemoci zpomalit. Nástup na dialýzu tak mohou oddálit o mnoho let. I když už se umělému čištění krve nelze vyhnout, je podle lékařů co nejvčasnější záchyt nemoci důležitý. Člověk pak má čas se situací se srovnat, zorientovat se v metodách léčby a vybrat si z nich.

Dialýza jako dočasné řešení

Pro lidi s nefunkčními ledvinami je šancí transplantace. Než se na ni dostanou, dochází třikrát týdně na čtyři až pět hodin do nemocnice na hemodialýzu. Organismus mohou škodlivin zbavovat i doma při peritoneální (břišní) dialýze. Do nemocnice chodí jednou za měsíc a mají větší časovou volnost, mohou i chodit do práce. Mají katetr v břiše, jímž si mění čisticí roztok. Člověk s ním nemůže chodit plavat s výjimkou moře. Čištění od škodlivin je však neustálé, čímž se víc blíží fungování zdravých ledvin.