Výzkum odhalil, že vyvinutá vakcína, která útočí na protein, jež se nachází ve většině prsních nádorů, dokázala zabránit jeho vypuknutí u testovaných myší. Zdá se, že vakcína také dokáže potlačit bujení již existujícího nádoru.

Během výzkumu byla polovina myší naočkována vakcínou obsahující antigen a-lactalbumin a druhá polovina vakcínou, která tento antigen neobsahovala.

V těle žádného z pokusných zvířat, které bylo naočkováno a-lactalbuminem, nepropukla rakovina prsu, zatímco u všech zbylých živočichů ano.

Vakcína má před sebou ještě řadu zkoušek

"Začali jsme tuto práci již v roce 2002, před osmi lety, se záměrem nalézt vakcínu, která by nejen léčila již existující prsní nádory, ale zároveň by dokázala zabránit propuknutí nemoci u normální zdravé ženy," řekl Vincent Tuohy, Ph.D., hlavní vedoucí a imunolog z výzkumného institutu v Clevelandu.

Tato studie sice negarantuje léčbu, ale nyní je již v procesu klinického testování na lidech. Pokud by byly tyto zkoušky úspěšné, znamenalo by to však stále ještě mnoho let, než by byla vakcína široce dostupná.

Výsledky současného testování budou uveřejněny v červnu v časopise Nature Medicine.