Co se týče informativní kampaně, pracovníci z Ligy proti rakovině říkají, že veřejnost podceňuje význam plošných vyhledávacích forem (screeningu) nádoru prsu a děložního hrdla u žen a nádoru konečníku a tlustého střeva u obou pohlaví. Svědčí o tom nižší než padesátiprocentní využívání účinných testů, plně hrazených zdravotními pojišťovnami.

Nádory prostaty předstihly rakovinu plic

Proto se středeční "květinový den" zaměřuje na prevenci. "Letos věnujeme pozornost hlavně mužům a výskytu karcinomu prostaty. Počty nově hlášených nádorů prostaty v poslední době u mužů předstihly doposud nejčastější rakovinu plic," upřesnili organizátoři Českého dne proti rakovině.

Prostata leží pod močovým měchýřem, kde obkružuje močovou trubici. Na snímku vlevo dole vidíte chundelatou kuličku. To je zvětšený zhoubný nádor.

Prostata leží pod močovým měchýřem, kde obkružuje močovou trubici.

FOTO: fotobanka Profimedia

Veřejnost riziko onemocnění bere málo na vědomí, avšak situace ve výskytu i úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva a konečníku je v Česku alarmující. Za posledních padesát let vzrostly počty pacientů i zemřelých takřka na trojnásobek.

Včasné odhalení je zárukou vyléčení 

Profesor Dienstbier vysoké počty okomentoval: „Je pravda, že choroba postihuje hlavně starší lidi. Avšak recept na účinnou obranu, totiž na preventivní sledování zdravého stavu zažívacího ústrojí, spočívá v aktivním přístupu mladších ročníků. Bohužel z lehkomyslnosti, ostychu či strachu volí mnozí z nás pštrosí politiku – nedbat o sebe.

Většina onemocnění je odhalena, až když je pozdě. 60 procent pacientů s nádory tlustého střeva a konečníku přichází k lékaři v posledním, čtvrtém stadiu choroby, kdy je šance na vyléčení už mizivá (12 procent). Zato v časných stadiích má každý vysokou naději na uzdravení (75 %).“

Jak říká MUDr. Jan Novotný: "I přes evidentní pokrok ve vývoji protinádorových léčiv, jako jsou cytostatika, je však třeba mít stále na paměti, že je vhodné se z hlediska nádorů věnovat především prevenci, abych nádor nedostal, než být kandidátem kvalitní protinádorové léčby, které k optimu přeci jen nějaké ty krůčky chybí."

Občané podporují kampaň, péči o nemocné i výzkum

Co se týče sbírky, prodejem květinek se stužkou a výnosem z dárcovských sms, Liga proti rakovině získala prostředky, díky nimž může financovat preventivní osvětové kampaně zaměřené na péči o vlastní zdraví, zlepšovat péči o nádorově nemocné, provozovat nádorovou telefonní linku, organizovat dotované rekondiční pobyty, vydávat preventivní poradenské brožury a publikace.

Květy měsíčku nabízely dobrovolnice v ulicích Prahy.

Informativní kampaň má veřejnost přivést k lékařům na preventivní vyšetření.

FOTO: Michaela Říhová, Právo

V neposlední řadě se díky občanům daří podporovat výzkum, výuku a investiční dovybavení komplexních onkologických center.