Experti zjistili, že počet úmrtí v důsledku užití stimulačních drog mezi mladými lidmi v letech 1997 až 2007 byl ve Velké Británii nejvyšší právě u populární extáze. Oběťmi látky přitom byly osoby mladší a zdravější než lidé, kteří zemřeli na následky užívání amfetaminů.

Vedoucí studie Fabrizio Schifano z univerzity v britském Hertfordshiru varuje: "Výsledky našeho výzkumu jsou alarmující. Ukázaly, že extáze ohrožuje především velmi mladé lidi. Ti jsou současně jejími nejčastějšími konzumenty."

Umírali i drogově nezávislí

Schifano se svým týmem zjistil, že během jedenáctiletého období zemřelo na účinky amfetaminů a metamfetaminů 832 lidí, zatímco extáze jich měla na svědomí 605.

"Jejími oběťmi byli ale v daleko větší míře mladí a zdraví lidé, které nelze zařadit mezi narkomany," uvádí se v odborném časopise Neuropsychobiology.

"Vážnými následky nárazového užívání extáze jsou postiženi hlavně lidé mezi šestnáctým a čtyřiadvacátým rokem," tvrdí Schifano a dodává: "Tato droga je amfetaminům velmi podobná, ale podle všeho je víc toxická než ostatní látky z této farmakologické skupiny."

Podle něho je pravděpodobné, že mozek mladých lidí se stále vyvíjí a je vůči látce zranitelnější.