Podle průzkumu mezi 250 stomatology navštěvuje 66 procent lidí svého zubaře pravidelně dvakrát ročně. Je to o deset procent více než v době předchozího výzkumu v roce 2006. Přesto prý kazů a zánětů dásní neubývá, lidé totiž často nezvládají správnou dentální hygienu.

Kazy způsobuje zubní povlak

Nejčastější postižení, která vznikají v ústech, jsou zánět dásní, parodontóza a zubní kaz. Jde téměř o 90 procent všech problémů se zuby. Kaz i zánět a z něj vyplývající parodontóza mají společného původce: zubní povlak.

Povlak se vytváří na zubech prakticky neustále, právě kvůli němu je potřeba čistit si chrup pravidelně. Po 24 hodinách bez čištění začne povlak škodit, uvolňuje toxické látky a kyseliny, které pak "leptají zub".

.:Na trhu je široká škála mezizubních kartáčků. Foto: archív TePe

Vedle kartáčku existují další dentální pomůcky

Nejúčinnější odstranění povlaku z povrchu zubu je mechanické čištění pomocí dentálních pomůcek a doplňků. Samotný kartáček přitom nestačí a zubní pasta hraje spíše roli "deodorantu" než účinné látky.

.:Dokonalost vyčištění je možné si ověřit zubním zrcátkem. Foto: Archív Proximal

Podle zubaře Urieho je důležitá technika pohybů, svým pacientům doporučuje čištění "do šikma".

Jsou ale jiní zubaři, kteří doporučují krouživé pohyby a podobně. Je to prý individuální věc, stejně jako doba čištění. Někdy se radí, že čištění kartáčkem by mělo trvat deset minut a mezizubním kartáčkem zhruba dvě minuty.

O principech čištění by měl pacienta poučit jeho zubař, techniku je možno nacvičit s dentálním hygienistou.