Tým vědců z univerzity ve skotském Dundee totiž zjistil, že lidem, kteří nevykazují známky srdeční choroby, aspirin nijak neprospívá. To ale neznamená, že by aspirin neměl brát nikdo - u těch, kteří již srdeční problémy měli, aspirin snižuje riziko dalších infarktů či mrtvic až o čtvrtinu.

Profesorka Jill Belchová, která výzkum vedla, varuje, že aspirin by měli užívat pravidelně jen lidé, kterým to lékař výslovně doporučil.

Ve své zprávě píše: "Sedm nezávislých studií ukázalo, že aspirin nikterak nepomáhá jako primární prevence kardiovaskulárních onemocnění ani u lidí, kteří patří do rizikových skupin. Ačkoliv je aspirin levný a obecně dostupný, lékaři by si měli uvědomovat, že by tento lék by měli předepisovat jen lidem, u kterých se symptomatické kardiovaskulární problémy už vyskytly."

Podle Belchové funguje aspirin jako sekundární prevence po infarktu či mrtvici, nebo při problémech s krevním oběhem. "Pokud tyto problémy nemáte, pak vám pravidelné užívání aspirinu nijak nepomáhá," dodává profesorka Belchová.