„Skok s odvážným odrazem a šipkou do vody sice na pohled vypadá efektně, pokud se ale jedná o vodní nádrž neznámou, může takové gesto končit nebezpečným poraněním páteře,“ říká doktor Luděk Prokop z neurochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.

Mnoho mladých chlapců – vozíčkářů – by o tom mohlo vyprávět. Jak byl bazén příliš mělký, jak se pod hladinou jinak hlubokého rybníka skrýval kámen nebo zbytek kdysi rostoucího stromu.

Při skoku do vody lidé předpokládají, že je zachrání dopředu natažené ruce. Ovšem ve skutečnosti je to často tak, že ruce neudrží prudce padající váhu těla a úderem hlavy dojde k poškození krčních obratlů s okamžitým ochrnutím, které je často spojeno i s náhlým utonutím.

Trauma na celý život

„Poranění páteře představují ohrožení pro celý organismus,“ říká přední český operatér páteří doktor Jiří Chrobok z uvedeného oddělení Homolky. Vysvětluje, že při úrazech páteře mohou být v lepším případě poškozeny pouze obratle, v horším mícha.

„Mícha bohužel nemá schopnost regenerace, takže při úplném přerušení její funkce již nelze její činnost obnovit,“ říká doktor Chrobok.

U 40 procent poranění krční páteře a u 20 procent postižení hrudní či bederní páteře bývá současně poškozena i mícha. A porušení míchy je funkční, což je zhruba v 90 procentech případů. Znamená to, že je zachována její anatomická kontinuita, ale je zastavena její funkce, nebo dojde k úplnému jejímu rozdrcení či roztržení.

250 míšních poškození

V České republice dochází každý rok zhruba ke 250 míšním poškozením. Vedou v tom sportovci, ale své sehrávají i pracovní úrazy, dopravní úrazy a jakákoli činnost ve volném čase.

Nejtěžší úrazy utrpí automobilisté, a to v důsledku vysoké kinetické energie.
Například nárazem zezadu může dojít k prudkému švihovému poranění krční páteře s poškozením vazů, vymknutím obratlů až jejich zlomeninou, často následovanou úplným ochrnutím.

Bezpečnostní pásy sníží riziko poranění hlavy, páteře, hrudníku i končetin o 50 až 83 procent a u vzadu sedících pasažérů o 17 až 58 procent.

Prokázalo se také pětinásobně zvýšené riziko smrti pro cestující na předním sedadle automobilu, které bylo způsobeno nepřipoutáním zadního spolucestujícího.

Pády ze žebříku

V létě na zahrádce češeme ovoce a často šplháme do korun stromů. „Poranění vznikají při pádu na hýždě obvykle v dolní bederní páteři a při pádu na záda spíše v hrudní páteři, kde jsou častěji sdružena s míšním poraněním,“ říká doktor Chrobok.

Oba lékaři tvrdí, že v České republice úrazy páteře lékaři dovedou úspěšně operovat, ale nejsou všemocní. Proto je nezbytné myslet v létě při sportování, skákání do vody, jízdě v automobilu či na motorce na možná rizika.