Výmluva, že pracovní vytížení či rodina brání člověku v hubnutí, neplatí. Podle dietoložky Ivy Málkové je třeba být nápaditý a vymyslet si, jak na to, aby se dalo vše zvládnout a aby okolí kandidátovi na štíhlou linii trochu pomohlo.

Je nutné dát si pozor na úvahu typu jsem nervózní a musím jíst, abych se uklidnil(a); jsem po celém dni unavená, a ještě abych šla cvičit, nacvičím se při úklidu až dost. Ten, kdo má pocit, že dopracovat se k novému způsobu hubnutí je nad jeho síly, by se měl obrátit na odborníky a setkat se s lidmi, kteří jsou na stejné lodi. Už sama výměna zkušeností odstraňuje pocity neschopnosti a viny a posiluje motivaci.

STOB připravuje řadu kurzů. Kontakty na lektory v jednotlivých městech, kterých už stovka, lze získat na www.istob.cz. V Praze se konají i specializované kurzy pro muže, kurzy rodinné a nově také kurzy pro diabetiky.

Při pozitivním posilování jednotlivých kroků vedoucích ke změně životního stylu může skupinové hubnutí velmi účinně pomoci. Účastníci kurzů se naučí sestavit si jídelníček, který jim chutná, ale je energeticky nižší, a hlavně si budou cvičit vůli.