O objevu informuje časopis Molecular Psychiatry. Gen LRRTM1 má zřejmě rozhodující vliv na to, která část mozku kontroluje řeč nebo emoce.

U praváků levá strana mozku obvykle kontroluje řeč a jazyk a pravá strana kontroluje emoce. U leváků lidí je to opačně a vědci soudí, že právě za to může gen LRRTM1.

"Doufáme, že výsledky studie nám pomohou pochopit, proč se mozek vyvíjí asymetricky," řekl vedoucí výzkumu Clyde Francks

Leváci se nemusí schizofrenie bát

Vědci se navíc domnívají, že lidem s genem LRRTM1 hrozí vyšší riziko schizofrenie, což je nemoc spojená s funkcí mozku.

Leváci by se ale neměli děsit. Spojení mezi genem a nemocí není prokázáno a vznik nemoci navíc ovlivňuje množství dalších faktorů. "Mnoho věcí ovlivňuje to, že je u někoho větší pravděpodobnost rozvoje schizofrenie a velká většina levorukých nikdy mít tento problém nebude," řekl a dodal, že přesná role nově objeveného genu ještě není známa.

Leváků je ve společnosti zhruba deset procent. Vědci se odlišnostmi v chování lidí, kteří preferují levou a kteří pravou ruku, zabývají odedávna.

Například australští vědci loni zjistili, že leváci při některých činnostech, jako jsou počítačové nebo sportovní hry, rychleji myslí. Francouzští vědci zase upozorňují, že levorucí mohou mít výhodu v ručních soubojích.

Nicméně u levorukých bývá větší riziko některých nemocí a také úrazů.