Podle Rutsche by lidé měli počítat i s tím, že kvalita léků v některých zemích je pochybná. Někdy se tam prodávají léky, které neprošly žádnou kontrolou. Proto je lepší vzít s sebou dostatečnou zásobu léků, které člověk pravidelně užívá. 

V lékárničce by měla být obinadla, gáza, náplasti, alkoholové tampony, trojcípý šátek a škrticí pryžové obinadlo. Dále dezinfekce na drobná poranění, léky na bolest a horečku, přípravky proti nevolnosti při cestování a proti průjmu. Vhodné je přibalit i směs na přípravu rehydratačního roztoku a chladivý gel proti svědivým vyrážkám a pokousání hmyzem. 

Vezměte si i širokospektrá antibiotika

Rutsch doporučuje také oční kapky, zásyp na houbová onemocnění kůže a pinzetu, jednorázové injekční stříkačky a jehly, nůžky a teploměr. Do míst s výskytem malárie radí vzít antimalarika. V lékárničce by neměly chybět ani prostředky na dezinfekci vody, přípravky na odpuzování hmyzu a insekticidní prostředky na jeho hubení. 

Pokud člověk cestuje do oblastí, kde je lékařská péče špatně dostupná, měl by si vzít také antibiotika se širokým spektrem účinku. Pokud ale je to možné, měl by se i tam poradit s lékařem dříve, než je začne užívat. 

V zemích, kde se vyskytuje žlutá zimnice, požadují místní orgány mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování. S odborníky z center cestovní medicíny by se člověk měl před odjezdem poradit, jaké očkování potřebuje. A samozřejmě by měl mít zdravotní pojistku.