Hlavní obsah
Ženy užívající hormonální antikoncepci si klidně zvolí za muže partnery, kteří nejsou příliš přitažliví. Foto: Profimedia.cz

Za špatnou volbu partnera může i hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je sice výbornou ochranou před nechtěným těhotenstvím, její vedlejší účinky však mohou nejen negativně ovlivnit zdraví, ale i partnerské vztahy. Významně totiž ovlivňuje chování ženy a její vnímání klíčových vlastností u partnera. To potvrdil i nejnovější výzkum, podle něhož ženy užívající tuto formu antikoncepce si častěji zvolí za partnera muže, který jim začne být odporný ve chvíli, kdy pilulky vysadí.

Ženy užívající hormonální antikoncepci si klidně zvolí za muže partnery, kteří nejsou příliš přitažliví. Foto: Profimedia.cz
Za špatnou volbu partnera může i hormonální antikoncepce

Vnímání atraktivity u mužů je řízeno řadou biologických a dalších faktorů, které žena vnímá podvědomě. Nejdůležitějším signálem je pak mužova pachová stopa. Ženě stačí zlomek vteřiny k tomu, aby zjistila, zda je muž vhodným partnerem pro předávání genetické informace a pro plození potomků. Když jí voní, má totiž odlišné geny a je přitažlivý. Když jí páchne, žena je mužem silně odpuzována. A to proto, že dotyčný má podobné geny a není pro ni přitažlivý ani vhodný k plození potomků.

Jenže – toto vnímání platí jen u žen, které neužívají hormonální antikoncepci. Vědci před lety potvrdili, že právě ta s celým systémem zamíchá. Ženě nepáchnou nevhodní muži, takže s nimi třeba začne žít. A citově se s nimi prováže. Jenže pak – když chce dítě – musí antikoncepci vysadit – a náhle se jí muž může začít silně protivit.

Vědci z Floridy nyní zjistili, že to platí nejen o čichovém vnímání, ale také o vizuálním. Ženy užívající hormonální antikoncepci si klidně zvolí za muže partnery, kteří nejsou příliš atraktivní. Když pak ale pilulky vysadí, muž je přestane přitahovat a začnou být po jeho boku značně nespokojené.

Změny po vysazení pilulek

„Tyto objevy naznačují, že hormonální antikoncepce může mít nechtěné důsledky na intimní vztahy žen,“ tvrdí autoři z Floridy ve věstníku americké Národní akademie věd.

Doktorka Michelle Russellová z Florida State University v několika experimentech prokázala, že ženy žijící s partnerem, který byl relativně (posouzeno jinými) málo přitažlivý, byly s tímto partnerem nespokojené po vysazení hormonální antikoncepce. Zatímco ženy žijící s velmi atraktivním mužem (opět posouzeno nezávislými hodnotiteli) byly po vysazení hormonální antikoncepce ještě spokojenější.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků