Hlavní obsah
Jedna z vystavujících Hana Tupá - Houšťová před svými výtvarnými dílky. Foto: Robert Rohál

Tajné potraty ročně zabijí tisíce žen na světě

Podle posledních zpráv jsou tajné potraty v zemích, kde je umělé přerušení těhotenství zakázané, zaplaceny příliš vysokou daní. Ročně zemře na pokoutně provedený gynekologický zákrok sedmdesát tisíc žen, z toho více než polovina v Asii.

Jedna z vystavujících Hana Tupá - Houšťová před svými výtvarnými dílky. Foto: Robert Rohál
Tajné potraty ročně zabijí tisíce žen na světě

Mezinárodní konference pro populaci a rozvoj (ICPD) v Káhiře varovala, že je pro lidská práva v mnoha zemích činěno příliš málo. Nelegální potraty jsou podle odborníků jedny z nejnebezpečnějších zákroků, za něž se platí příliš drahá daň v podobě tisíců zmařených lidských životů.

"Tajné potraty stojí mnohé ženy, a nejen v Asii, život, nebo jim na zbytek života vážně poškodí zdraví," prohlásila Elizabeth Maguireová, odbornice na lidská práva, reprodukční lékařství a vzdělávání žen, a vyzvala Spojené národy, aby do roku 2015 výrazně pomohly snížit počet utajených potratů.

Potraty každou minutu

"V některých zemích jsou takové potraty až v padesáti procentech jediným důvodem úmrtí během těhotenství. Každou minutu na celém světě podstoupí čtyřicet žen pokoutně provedený potrat a denně jich na dvě stě na následky tohoto zákroku umře," prohlásila Maguireová.

Vlády samy přiznaly, že výrazným krokem pro snížení úmrtnosti těchto žen by bylo uzákonění práva na umělé přerušení těhotenství. Největšími odpůrci bývají země ovládané silně věřícími, dále mezi ně patří i Polsko, ale třeba také Spojené státy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků