Hlavní obsah
Reakce těla na útlum hormonů může být různá. Velmi často ale nikdy ne taková, jak by si žena přála. Foto: Profimedia.cz

Sexuální touhu zralé ženy ovlivňuje často postoj k vlastnímu tělu

Jedním z mnoha faktorů přispívajících k duševní pohodě je lidská sexualita, která může být zcela odlišná u žen a mužů. Pokud přirovnáme rozdílnost přístupu k požáru, pak muž je hasičem, který je připraven k akci během tří sekund. Naopak žena je spíše jako oheň, který začíná hořet pomalu, ale když má dobré podmínky, blafne v pořádný požár.

Reakce těla na útlum hormonů může být různá. Velmi často ale nikdy ne taková, jak by si žena přála. Foto: Profimedia.cz
Sexuální touhu zralé ženy ovlivňuje často postoj k vlastnímu tělu

Odlišnosti mohou být i v zápalu vzrušení. "Málokterá žena je dlouhodobě puzena biologickou touhou po sexu, a tudíž jí pouhá sexuální stimulace nestačí. Žena se potřebuje přeladit kognitivně – myšlenkově. Zapomenout, že je potřeba koupit máslo, uklidit a připravit dětem svačinu," vysvětluje Kateřina Hollá na serveru Sexuálně.cz.

Z toho vyplývá, že žena se vzruší často později než muž. A každá k tomu potřebuje něco jiného. Některá žena potřebuje předehru fyzickou – mazlení, jiná si potřebuje popovídat či třeba zalézt do vany a vychutnávat ticho.

"Jestliže je již žena vzrušená, je stále ještě více rozptýlitelná než muž. Myšlenky z každodenního života ji z jejího vzrušení mohou snáze vytrhnout, a to pravděpodobně mnohem snadněji než muže," dodává Hollá.

Velmi důležitý je postoj k vlastnímu tělu

Sexuální touhu a vzrušení ženy může do určité míry ovlivnit i postoj ke svému vlastnímu tělu. Mnoho žen po čtyřicítce začne přibývat na váze, s menopauzou se objevují nepříjemné tělesné pocity jako návaly horka, pocení, nespavost a také nedostatečná vaginální lubrikace. Všechny tyto komplikace spolu s každodenními starostmi nevyvolávají zrovna optimální podmínky k tomu, aby žena měla uspokojivý sexuální život.

Bohužel nepohoda v jedné oblasti ovlivňuje často pohodu či nepohodu v oblasti jiné. Tělesné změny a menopauza samotná ovlivňují i náladu, a nálada se spolu s nepříznivými tělesnými pocity může odrazit v partnerském soužití. Situace se tak stává začarovaným kruhem.

Zvládnout danou situaci není vůbec jednoduché

Velmi důležitá je psychická podpora a vůbec psychické rozpoložení, které můžou ovlivňovat vztahy s manželi či milenci, letité shody a neshody, vyřešené a nevyřešené konflikty, splněná a nesplněná přání, nevěry, vztahy s dětmi. Nálady, strachy, smutky, radosti. To, jak se cítíme ve svém těle a co si to tom myslíme.

"Důležité jsou hodnoty, předsudky a postoje. Hodně také záleží, jak jsme byli vychovávaní, jak žili naši rodiče a jakou máme povahu. Co vše jsme si ochotni přiznat a co vše jsme ochotni měnit," vysvětluje Hollá.

S tělesnými nedostatky pomohou lékaři

Reakce těla na útlum hormonů může být různá. Velmi často ale nikdy ne taková, jak by si žena přála. Není nic jednoduššího než navštívit svého gynekologa a vše s ním zkonzultovat. Ženám často velmi uleví hormonálně-substituční léčba či antidepresiva.

Pokud je omezení pouze v nedostatečné vlhkosti vaginy, pak pomohou nejrůznější lubrikanty – k dispozici jsou gely na bázi vody, oleje i s přidanými estrogeny.

K lepším pocitům z vlastního těla vede též zdravá výživa a pravidelný pohyb – tato zásada platí nejen u mužů. Pokud zhubneme, budeme nejen více sexy vypadat, ale také se více sexy chovat.

Každý by si měl předně uvědomit, že i když má věk určitý vliv na kvalitu ženské i mužské sexuality, existuje celá řada metod, které dokáží pomoci, aby sexualita byla stále obohacující a příjemnou složkou vztahu a života.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků