Hlavní obsah
Od starověku slyšíme povzdechy nad zkažeností mládeže. Foto: Profimedia.cz

Radim Uzel: Rizika moderního tmářství

Od starověku slyšíme povzdechy nad zkažeností mládeže. Každé rodičovské generaci se zdá, že žila mravněji než její děti. A co teprve vnuci? Hotová sodoma a gomora! I když to se zkažeností mládeže nebude asi tak horké, není možné rezignovat na preventivní programy, které ji pomáhají chránit před negativními jevy. Týká se to hlavně drogové závislosti, sexuálně přenosných nemocí, nechtěného těhotenství a gamblerství.

Od starověku slyšíme povzdechy nad zkažeností mládeže. Foto: Profimedia.cz
Radim Uzel: Rizika moderního tmářství

V České republice otěhotní každý rok několik dívek mladších 14 let. Hráčská nebo drogová závislost může u dětí vzniknout ještě o něco dříve. Proto třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna, sponzoruje už 18 let výchovné akce Řekni drogám Ne. Zúčastnilo se jich přes milión mladých lidí ve věku 13–17 let. Připadá vám 13 let přehnaných? Lepší poučení o dva roky dříve než o pět minut později.

Ale ne všichni rodiče sdílí tento názor. V jednom malém moravském městě napsal rozhořčený rodič stížnost řediteli školy. Tato výchova prý „uráží postoje, které v této oblasti zastává katolická církev i řada jiných lidí respektujících přirozený mravní zákon“. Žádá postih jedinců, kteří takovou přednášku objednali.

Prevence předčasných sexuálních styků

Myslím si, že přirozený mravní zákon velí spíš to, abychom děti vychovávali k zodpovědnosti za sebe i své bližní. Což zahrnuje i prevenci předčasných sexuálních styků, kultivaci intimního života a varování před sexuálním zneužíváním nezletilých. Tato nebezpečí se nevyhýbají ani příslušníkům katolické církve.

Anonymní písemné dotazy žáků druhého stupně základní církevní školy ostatně svědčí o mnohých nejasnostech a jejich tápání. Mám ty dotazy schované: „Je normální si strkat penis do huby?“ „Kdy mám začít s masturbací?“ „Co to je styckej pisk?“ „Jaké nebezpečí vzniká při pohlavním vztyku?“ „Kolikrát denně možu?“ (podepsána Mara z 8. A).

Zmíněný stěžovatel, který se domnívá, že by jeho dítě mělo místo účasti na akci radši zůstat doma, nezabrání jeho kontaktu s Marou a pisateli dalších dotazů.
Pokud se navíc bude snažit, aby jeho dítě uvěřilo třeba tvrzení katolické církve o škodlivosti onanie, může z něj vypěstovat neurotika. Pravda, tento středověký postoj zastával i můj dědeček, lékař. (Na jeho omluvu musím říci, že skončil lékařská studia v roce 1902.) Už tehdy jsme mu ale se spolužáky nevěřili. A to je víc než šedesát let.

Jak je vidět, středověké názory musíme potírat také dnes. V malých moravských městech i v metropoli. Jedna paní doktorka, která přednáší sexuální výchovu na prestižním gymnáziu, odděluje například ve svých hodinách chlapce a děvčata. Dívkám pak vypráví, že hormonální antikoncepce způsobuje neplodnost.

Děti snadno najdou správné informace na internetu. Stejně jako tam naleznou spoustu nesmyslů. Není pro ně jednoduché orientovat se v této džungli. Zvlášť, když je tmářští vychovatelé a fanatičtí rodiče krmí bludy. Vzdělaní a zodpovědní učitelé to nemají věru lehké.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků