Hlavní obsah
Představa sexu bez ochrany je pro mnohé páry lákavá. Foto: Profimedia.cz

Proč se nevyplácí sázet na přerušovaný sex

Představa sexu bez ochrany je pro mnohé páry lákavá. V takový moment odsouvají obavy stranou a začnou praktikovat metodu přerušovaného sexu. Jaká jsou její rizika? A opravdu z této metody nelze otěhotnět?

Představa sexu bez ochrany je pro mnohé páry lákavá. Foto: Profimedia.cz
Proč se nevyplácí sázet na přerušovaný sex

Metoda přerušovaného sexu spočívá v tom, že muž vytáhne penis z vaginy těsně před samotnou ejakulací. I když se na první pohled může zdát, že jde o promyšlený krok, mnoho párů zapomíná na rizika, která jsou s touto metodou spojena.

Kapka touhy s kapkou spermií?

Partneři by si měli uvědomit, že těsně před samotnou ejakulací dochází k uvolnění tzv. preejakulátu. Někdy bývá tato bezbarvá tekutina označována jako kapka touhy, neboť se z penisu uvolňuje během mužského vzrušení.

Zatímco starší studie hovoří o tom, že v preejakulátu nejsou obsaženy spermie, výzkum publikovaný v odborném časopise Human Fertility v roce 2010 mluví o opaku.

Výzkumníci zkoumali preejakulát u 27 dobrovolníků, přičemž došli k závěru, že pohyblivé spermie obsahovala třetina zkoumaných preejakulátů.

I když neexistuje výzkum, který by přítomnost pohyblivých spermií v preejakulátu stoprocentně potvrdil, z tohoto dílčího výzkumu jasně vyplývá, že riziko otěhotnění z přerušované metody je třeba brát v potaz.

Správné načasování je základ

Dalším problémem přerušované soulože je správné provedení. Podle webu Planned Parenthood je účinnost této metody pouze 78 %, a to z důvodu, že muži nepřeruší soulož včas. Z této statistiky vyplývá, že každý rok otěhotní při přerušovaném sexu 22 ze 100 žen, což je poměrně vysoké číslo.

Někteří muži nedokážou odhadnout správné načasování a následně již nemohou ejakulaci oddálit. Je tedy nanejvýš důležité, aby se pánové během přerušované soulože koncentrovali a nenechali se unést situací. Metodě by se také měli vyhnout muži bez zkušeností či tací, kteří trpí předčasnou ejakulací.

Zároveň je dobré vědět, že těhotenství může nastat i v momentě, kdy se sperma dostane na vnější otvor pochvy – vulvu. Pokud je metoda provedena úspěšně a partner ejakuluje mimo vaginu, rozhodně by se měl vyhnout právě tomuto místu.

Zdravotní rizika

V neposlední řadě jde s přerušovaným sexem ruku v ruce riziko pohlavně přenosných nemocí a infekcí. Pokud neznáte sexuální minulost svého partnera či nemáte dostatečnou jistotu a důvěru, pak se přerušovanému sexu raději vyhněte.

Stále platí, že soulož s kondomem patří k nejspolehlivější ochraně nejen před nechtěným těhotenstvím, ale právě také před pohlavně přenosnými chorobami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků