Hlavní obsah

Nešťastné manželství škodí jen ženskému srdci

Stres v manželství škodí ženám víc než mužům. Zatímco pánové prosperují zdravotně v jakémkoli typu manželství, ženy pouze v tom šťastném. Pokud totiž v partnerském soužití zažívají stres a jsou nešťastné, negativně to ovlivňuje kondici jejich srdce a vzniká u nich řada nemocí oběhové soustavy.

Nešťastné manželství škodí jen ženskému srdci

Navíc jsou ženy v nešťastném manželství často obézní, mají vysoký krevní tlak a zvýšenou hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. To vše sečteno a podtrženo jen zvyšuje riziko onemocnění srdce, infarktu a mrtvice.

Ale zatímco jejich protějšky jsou stejně vystaveny stresu a depresím, na jejich fyzické zdraví to podle všeho stejný vliv nemá.

„Hypoteticky jsme předpokládali, že negativní aspekty manželství jako hádky a vztek budou ovlivňovat vyšší míru metabolického syndromu. Jinými slovy, ti, kteří zažívají více konfliktů, nenávisti a nesouhlasu se svými protějšky, budou více v depresích, které souvisí s vyšším rizikem srdečních chorob právě kvůli metabolickému syndromu. A zjistili jsme, že to platí pro manželky, ale ne pro manžele,“ uvedla psycholožka Nancy Henryová z University of Utah.

Podle profesora psychologie Tima Smithe se touto studií potvrdilo to, co věděli odborníci už dříve. Ženy reagují na problémy ve vztahu mnohem citlivěji než muži.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků