Hlavní obsah
Muži, kteří mají pravidelný sex, jsou méně ohroženi infarktem Foto: Profimedia.cz

Mužskému srdci škodí úbytek pohlavních hormonů

Jak muži stárnou, hladina jejich pohlavních hormonů – androgenů – přirozeně klesá. Jejich vylučování do těla navíc může snižovat nedostatečná pohlavní aktivita, snížená pohyblivost, nezdravá strava a kouření.

Muži, kteří mají pravidelný sex, jsou méně ohroženi infarktem Foto: Profimedia.cz
Mužskému srdci škodí úbytek pohlavních hormonů

Naopak do vysokého věku fyzicky aktivní muži mají vyšší hladinu androgenů včetně testosteronu a to prospívá jejich celkovému zdraví, podle australských vědců je to ale také chrání před infarktem.

Dlouho se vědělo, že ženské srdce před infarktem chrání estrogeny, ženské pohlavní hormony. A soudilo se, že muži mají ve vyšším věku vážnější formy infarktu právě proto, že mají tohoto hormonu v těle málo. Ale profesor D. Sieveking z University of New South Wales zjistil, že muži trpí infarktem více tehdy, když jim chybí jejich tělu vlastní androgeny – mužské pohlavní hormony ze skupiny steroidů.

Tyto hormony jim pomáhají nejen předcházet infarktu, ale také se z něj lépe zotavovat. Podle Sievekinga by tak náhradní léčba androgeny mohla být použita u mužů s vysokým rizikem infarktu.

Androgeny se hojně tvoří při pravidelném sportování či časté a pravidelné souloži. A právě muži souložící hodně a do vysokého věku trpí infarktem méně často. Zřejmě to souvisí právě s pohlavními hormony. Kardiologové z Massachusetts teď totiž přišli s tím, že muži souložící pravidelně alespoň dvakrát týdně jsou ohroženi infarktem o polovinu méně než ti, jimž se sexu nedostává. A pravidelně se milování oddávající pánové mají také vyšší hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků