Hlavní obsah

Muži jsou v odhalování nevěry mnohem úspěšnější než jejich protějšky. Tím však paradoxně nutí ženy k tomu, aby se neustále zdokonalovaly ve strategii ukrývání svých mimopartnerských avantýr. Vyplynulo to ze studie psychologů z americké Virginie.

Muži odhalí nevěru mnohem častěji než ženy

Protože ženy v pátrání po nevěře svých partnerů tolik úspěšné nejsou, mohou být muži méně obezřetní. Naopak muži dokážou odhalit devět z deseti případů nevěry, a také mnohem častěji než ženy odhalí lži svého protějšku.

Evolučním výsledkem tohoto vlivu je, že ženy pod neustálým dohledem ostražitých mužů začínají být lepší v ukrývání nevěry a zdokonalují své strategie.

Paul Andrews z Virginia Commonwealth University v Richmondu zkoumal, jak se vzájemně posuzují partneři dvou stovek heterosexuálních párů. V dotaznících nejprve zjistil, kolik partnerů podvádělo svůj protějšek. Mezi muži to bylo 29 procent, zatímco u žen 18,5 procenta. Pak Andrews zkoumal to, kolik partnerů o podvádění svého protějšku vědělo.

Muži jsou daleko podezřívavější

„Závěry týkající se věrnosti a nevěry partnera byly správné u osmdesáti procent žen, ale u mužů byl odhad téměř stoprocentní,“ tvrdí doktor Andrews.

Muži dokázali odhalit 75 procent případů nevěry u svých partnerek, zatímco ony jen 41 procent nevěrných mužů. Ale muži byli na druhou stranu také mnohem podezřívavější v případě, kdy o žádnou nevěru nešlo.

„Muži mají mnohem méně jistot. Když je nevěrná partnerka, muž tím může ztratit svou příležitost rozmnožit se, a sám tak investuje vlastní síly a zdroje do výchovy cizího potomka. To nahrává důkazům, že muži vyvinuli lépe své schopnosti odhalovat nevěru své partnerky,“ vysvětluje Andrews své objevy evoluční teorií.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků